Přestože pražská burza v posledních dnech vydatně rostla, největší společnost na burze, energetický ČEZ, čelí zhoršujícím se doporučením.

V posledních dvou dnech totiž hned tři finanční domy přišly pro tahouna pražské burzy s opatrnějším výhledem. Vůbec největší optimista, co se ČEZ týče, makléřská firma BH Securities, snížila cílovou cenu z původních 1460 na 1165 korun. Cílová cena je hodnota, na kterou by se podle analytických domů měly akcie dostat do roka.

Podobně se k akciím ČEZ postavila i švýcarská Credit Suisse se snížením odhadované ceny o 130 korun na rovných 1100 korun za akcii. Australská banka Macquire zase stanovila nízký cíl na pouhých 850 korunách. To je dokonce o 36 korun méně, než je současná cena akcií ČEZ na burze.

"Zhoršení ekonomických podmínek ve střední a východní Evropě může znamenat zpomalení či stagnaci spotřeby a cen elektřiny. I když zřejmě jen pouze dočasné," říká za všechny Petr Hlinomaz z BH Securities. "Oproti předchozímu výhledu proto počítáme s pomalejším tempem vývoje průměrných ročních tržeb a zisků, což se odrazilo v současném odhadu hodnoty akcie," dodal.

Jinými slovy, investoři by především v nejbližších měsících měli být ohledně energetického giganta o něco opatrnější, ČEZ však nečeká žádná katastrofa.

Jak Hlinomaz, tak analytici Credit Suisse radí akcie energetické firmy pomalu mírně přikupovat. V kratším období zatím spíše držet.

I přes zkrocení euforie ohledně ČEZ zůstává totiž energetická firma společností se slušným růstovým potenciálem - podle průměrné cílové ceny asi dvacet procent.

Podle analytiků České spořitelny jí pomohl i společný obchod s J&T na nákup aktiv International Power, kam patří třeba elektrárna v Opatovicích a 49procentní podíl v pražské teplárenské, což ještě více posílí dominanci společnosti na českém trhu. Není to tedy rozhodně společnost ČEZ, komu se na burze věří nejméně.

Na opačný konec spektra patří hlavně již tradičně developeři ECM a Orca, kde se nečeká nijak rychlé oživení trhu. Nad svým cílem se obchoduje i Erste Bank.

Naopak ze škatulky nechtěného dítěte burzy se vymaňuje uhelná společnost NWR, již spoluvlastní i majitel vydavatele Hospodářských novin Zdeněk Bakala. Cílovou cenu pro vlastníka ostravské OKD zvýšila Komerční banka i Česká spořitelna. Obě očekávají cenu akcie NWR nad 95 korunami za akcii - tedy mírně nad současnou hodnotou.

"Očekáváme, že dlouhodobě poroste cena uhlí. Ta se propadla na dno v březnu, do konce roku by měla stagnovat, ale postupně se potom vydat vzhůru," odůvodňuje rozhodnutí Josef Němý z Komerční banky.