Zdravotnictví obvykle bývá poslední oblastí, ve které spotřebitelé omezují své výdaje. Potvrzují to výrobci léků, kteří v současnosti těží ze zvýšeného zájmu o léky proti tzv. prasečí chřipce, kterými se zásobují vlády zemí v obavách z pandemie.

Ve čtvrtek zveřejnila svoje výsledky švýcarská farmaceutická společnost Roche Holding AG, klesl za šest měsíců letošního roku zisk o 29 procent na 4,1 miliardy švýcarských franků (69,4 miliardy Kč). Výsledky stáhly dolů mimořádné náklady na akvizici americké firmy Genentech, bez nich by se zisk zvýšil o 11 procent.

Roche dokončil převzetí americké biotechnologické společnosti Genentech za 46,8 miliardy USD (844,1 miliardy Kč) letos v březnu. Kvůli akvizici firma v pololetí zaúčtovala mimořádné provozní výdaje dvě miliardy franků, celkem však očekává z dohody úspory ve výši až tří miliard franků, napsaly agentury AP a Reuters.

Tamiflu tahounem firmy

Firma však vykázala nárůst tržeb, které stouply o devět procent na 24 miliard franků. Příjmy farmaceutické divize vzrostly o 11 procent. Lví podíl na tom má vysoký zájem o antivirotikum Tamiflu a k růstu přispěly i onkologické léky, lék na hepatitidu Pegasys a oční lék Lucentis. Příjmy z prodeje Tamiflu se na celkovém růstu tržeb farmaceutické divize podílely čtyřmi procentními body.

Výsledky Roche sice zaostaly za odhady analytiků, kteří čekali zisk až pět miliard franků, ale výhled na další období je velmi optimistický. Firma totiž zlepšila očekávání výše zisku a uvedla, že čeká letos i příští rok dvouciferný zisk na akcii.

Další přední farmaceutické společnosti Pfizer, GlaxoSmithKline a Novartis již zveřejnily výsledky hospodaření, které byly nad odhady analytiků. I u nich se projevily obavy z pandemie prasečí chřipky.

Na druhé straně však v sektoru panuje vysoká konkurence, která tlačí na ceny. To se týká hlavně výrobců generických léků, tedy kopií léků, kterým vypršela patentová ochrana.