Výsledková sezona amerických firem se pomalu chýlí ke konci a investoři se nestačí divit. Své výsledky už ohlásilo 400 firem z pětistovky zahrnuté v akciovém indexu S&P 500. Téměř tři čtvrtiny z nich přitom investory příjemně překvapily, když zveřejnily čísla výrazně lepší, než čekali analytici. Horší než předpokládané výsledky reportovala jen necelá pětina společností.

V prvním čtvrtletí přitom skončilo nad odhady analytiků jen 63 procent amerických firem. K velkým firmám, které měly zisk vysoko nad odhady analytiků, patří například JPMorgan Chase, Caterpillar, Dow Chemical, Intel nebo naposledy AIG.

Zklamání naopak přinesly výsledky Morgan Stanley, Citigroup či Office Depot.

Osekané náklady

Většině firem se podařilo dosáhnout lepšího než očekávaného zisku úsporami v nákladech včetně propouštění. Tržby ale zůstaly u většiny podniků meziročně výrazně nižší.

"Za zisky finančních institucí pak stojí do značné míry vládní dotace a podpory. Peníze, které byly bankám poskytnuty, měly jít dále do ekonomiky, zůstaly však z velké části v bankách, které je investovaly na finančních trzích," říká analytik společnosti Fio Josef Novotný.

Čtvrtletní zisky klesly v USA nejvíce energetickým a těžebním společnostem - ty přišly meziročně zhruba o dvě třetiny. Zisky finančních institucí jsou ve srovnání s loňskem nižší o 42 procent.

Jediným odvětvím, kde výdělky rostly, byl sektor zdravotní péče, a to zhruba o osm procent.

Americký index S&P 500 vzrostl od začátku března zhruba o polovinu. Růst přitom nabral na obrátkách začátkem července, kdy zveřejňování hospodářských výsledků odstartovalo.

Nejsledovanější Dow Jonesův index tak aktuálně je na úrovni 9370,07 bodu. Širší index S&P 500 je nyní na 1010,48 bodu a index technologického trhu Nasdaq na 2000,25 bodu. Standard & Poor's 500 už vyšplhal až na desetiměsíční maximum.

Doug Prskalo, který obchoduje s opcemi na vývoj indexu S&P 500, říká, že však řada investorů nyní sází na jeho pokles.  Oživení, o kterém se totiž stále častěji mluví, totiž může zkomplikovat další růst počtu nezaměstnaných, kterého se obává i americký ministr financí Timothy Geithner.Očekává se, že koncem oku americká míra nezaměstnansti překročí 10 procent.

Podlehnout vábení rostoucího trhu se tak investorům nemusí vyplatit. Podle některých analytiků totiž současný růst vystřídá výraznější propad.

Akcie jsou drahé

S růstem cen akcií totiž i přes překvapivě dobré výsledky firem výrazně narostl poměr mezi cenou akcie a ziskem (ukazatel P/E). Například u indexu S&P 500 dosahuje 17,4 bodu. Tuto hodnotu přitom měl v květnu 2007, kdy byly akciové trhy v USA na svém vrcholu.

I přes dobré výsledky jsou tak nyní akcie v poměru k zisku poměrně drahé. "Očekával bych, že s koncem výsledkové sezony, který se rychle blíží, bude na trzích převládat pesimistická nálada a investoři budou vybírat své zisky," říká Novotný.

"To, co se nyní děje na trzích, je pouze vzestup na medvědím trhu. Ale je to perfektní rally a výdělky vypadají dobře," řekl televizní stanici CNBC Tommy Williams, prezident Williams Financial Advisors.

Investoři by podle něj neměli vysedávat. "Koupit a držet" je podle Williamse mrtvá strategie.