Počet pojistných podvodů v poslední době stoupá, některé pojišťovny dokonce registrují úmyslná poranění, aby lidé získali za finanční odškodnění od pojišťovny. Nejnověji kolem dvaceti takových případů zaregistrovala ČSOB pojišťovna.

"Okolnosti vzniku některých úrazů nasvědčují tomu, že nešlo o náhodná, ale úmyslná poranění," uvedla 

Podle jejího mluvčího Tomáše Hejdy většinu takových zoufalých činů volili lidé, kteří se potýkají s propadem finančních příjmů. "Nejedná se však o regiony, které by byly postiženy například vysokou nezaměstnaností," dodal.

Podobná zkušenost ČSOB Pojišťovny je mezi ostatními pojišťovacími ústavy ojedinělá. Největší ústavy v zemi Česká pojišťovna (ČP) ani Allianz se s podobnými případy v poslední době nesetkaly. "Češi si zřejmě více váží svého zdraví a pokud už se pouštějí do pojistných podvodů, zaměřují se na jejich bezbolestnější formy. Nejčastěji to zkouší u motorových vozidel," prohlásil Václav Bálek, mluvčí ČP.

Pojišťovny se v případě podvodu na úrazovém resp. životním pojištění spíše než se sebepoškozováním setkávají s fingováním zranění nebo falšováním dokladů od lékaře a zveličováním následků zranění. Takové případy potvrzuje i Marek Vích, mluvčí pojišťovny Kooperativa. "Sebepoškozování jsme v letošním roce nezaznamenali, ale fingovaných úrazů evidujeme již několik desítek," uvedl.

Návrat fenoménu

Podle ČSOB pojišťovny se s případy úmyslného sebepoškozování vrací do Česka fenomén, který zde byl výrazněji v době velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Podle Hejdy však Česko není ojedinělým případem.

PŘÍKLAD SEBEPOŠKOZENÍ JAKO POJISTNÉHO PODVODU

Vyšetřovatele ČSOB Pojišťovny zaujala údajná nehoda klienta, který při sekání trávy přišel
o dva prsty na ruce.
Nešťastná událost se údajně stala při odstraňování spadlé suché větve pod sekačku. V momentě, kdy se ji poškozený snažil vytáhnout, prsty se dostaly pod zapnutou sekačku.

Při následném dalším šetření se ukázalo, že klient si uzavřel životní pojištění na vysoké částky u tří různých pojišťoven krátkou dobu před nehodou.
Dalším podezřelým ukazatelem bylo i to, že se stala v podvečerních hodinách, tedy v době, kdy již bylo šero. Navíc večer před údajným sekáním trávy padal sníh.

Během dalšího šetření podezřelých okolností klient přiznal, že si prsty usekl sekerkou sám a zpětně uzavřel pojistnou smlouvu za účelem získání pojistného plnění od všech tří pojišťoven.

"Rostoucí počet případů sebepoškozování a pokusů o sebevraždu byl nyní v souvislosti s finanční krizí v mnoha jiných státech světa, kupříkladu v USA nebo Japonsku, kde je tento nárůst daleko citelnější," uvedl mluvčí.

Za úrazové pojištění lze přitom získat velké peníze, které plynou jednorázově z rozsahu poškození, tak i odškodnění za dobu úrazu. Celková výše pojistného plnění klienta se odvíjí od sjednaného pojištění. Například při amputaci prstu horní končetiny a zvolené pojistné částce jeden milion korun by výše odškodnění mohla dosáhnout až 250 tisíc korun

Z plnění jsou však z důvodu morálního hazardu vyloučena úmyslná sebepoškození, stejně jako je tomu se sebevraždou v případě životního pojištění. "Pojistný podvod je navíc trestný čin, za který hrozí i vězení," upozorňuje Bálek.

Počet pojistných podvodů stoupá

Hospodářská krize se projevila v letošním prvním pololetí nárůstem všech druhů pojistných podvodů. Podle světových statistik patří mezi podvody každý sedmý případ, který klient hlásí pojišťovnám. U automobilů a motocyklů prý zkouší pojišťovnu podvést dokonce třetina pojištěných.

Česká pojišťovna během prvních šesti měsíců roku odhalila 676 pojistných podvodů za více než 121 milionů korun. Počtem případů tak už nyní dotahuje statistiku za celý loňský rok, kdy jich bylo odhaleno 703. Kooperativa šetřila 531 případů, z nichž ve 180 případech šlo o pokus o podvod. Celková uchráněná hodnota dosáhla 50 milionů, což je nárůst meziročně o 66 procent, uvedl mluvčí Vích. ČSOB Pojišťovna provedla 167 kontrolních šetření, kterými uchránila 17 milionů korun.

Podle ČP se nejvíce stále snaží podvádět lidé z Prahy a Karlovarského kraje, nejméně na Zlínsku a v kraji Vysočina, Drtivá většina případů se však podobně jako v minulých letech týká majetkového pojištění.