Skupina sedmi minoritních akcionářů největší české ocelářské firmy, ArcelorMittalu Ostrava (bývalá Nová huť) se ve čtvrtek obrátila osobním dopisem na premiéra Jana Fischera. Stěžují si na chování většinového akcionáře huti, nadnárodní gigant ArcelorMittal, který podle nich poškozuje zájmy minoritních podílníků. A chtějí, aby premiér zasáhl v jejich prospěch.

"Žádáme, abyste v zájmu nás jako českých občanů a daňových poplatníků apeloval na ArcelorMittal SA, aby bylo s minoritními akcionáři společnosti ArcelorMittal Ostrava zacházeno podle zásad poctivého obchodního styku obvyklých v korporátní sféře čelnských zemí EU," píší mimo jiné drobní podílníci huti premiérovi v dopise, který se HN podařilo získat.

Firma nevyplácí dividendy 

ArcelorMittal drží v bývalé Nové huti 82 procenta akcií, 13 procent majetku ovládá skupina PPF, zbytek je rozptýlen mezi drobné investory. Minoritářům vadí, že hutní firma, jež vydělávala v minulých letech několikamiliardové sumy, nevyplácí dividendy, ale přebytečný kapitál půjčuje za nízký úrok spřízněným firmám mateřské skupiny.

"Máme za to, že se nejedná o nic jiného, než o jednu z forem skryté distribuce zisku výlučně k jednomu akcionáři a udivuje nás, že státní úředníci skutečnosti, tomu, že finanční kapitál společnosti v desítkách miliard mizel v daňových rájích a lidský kapitál po tisících mizel ve frontách na úřadu práce, nečinně přihlíželi," píší minoritáři, podle nichž ve skupině ArcelorMittalu vázlo z ostravských zisků ke konci minulého roku už celkem 40 miliard korun.

Minulý týden minoritáře navíc pobouřilo, když ArcelorMittal prosadil přes nesouhlas minoritních vlastníků, že ostravská huť může v příštích pěti letech dávat do zástavy za blíže neurčené půjčky až 25 procent svých vlastních akcií. Akcionáři tvrdí, že za těchto podmínek "nemohou být jejich podíly standardně realizovány na kapitálových trzích" a tím pádem se jejich investice znehodnocují.

Připomínají také, že v roce 2004 stát kupoval jedenáct procent akcií bývalé Nové huti, což vláda tehdy zdůvodnila "nutností chránit své daňové zájmy a zájmy minoritních akcionářů", přesto však stát letos tento podíl prodal ArcelorMittalu a umožnil mu - podle autorů dopisu "nestandardně a neobvykle" - cenu splácet v průběhu šesti let. Minoritáři domácí ocelářské jedničky se přitom nehodlají spokojit jen se stížností na českém Úřadě vlády. "Se stejnými výhradami se v nejbližším době obrátíme také na Evropskou komisi s žádostí, aby se případem zabývali příslušní komisaři," řekl HN mediální zástupce nespokojených akcionářů Jiří Hrabovský.

ctete-v-patek-530.gif