Na burzy po celém světě vtrhli ve středu prodejci. Prudký pokles zažila i pražská burza - její akciový index přišel o více než čtyři procenta. To je největší denní propad českých akcií za poslední tři měsíce.

Burzy ztrácejí po předchozím prudkém nárůstu. Podle některých analytiků jsou akcie nyní předražené, jejich vzestup předběhl skutečné oživení v ekonomice.

Na pražské burze se prodávaly hlavně banky - přes pět procent ztratila Komerční banka i Erste Group. Klesali také oba developeři a o více než osm procent přišla i těžební společnost NWR.

Burza zažila masivní výprodeje obou bankovních titulů - Komerční banky i Erste, klesali oba developeři ECM a Orco a o více než osm procent si pohoršila těžební společnost NWR. "Dnes se bude opět vyčkávat na další impuls v podobě odpoledních dat z USA, týkajících se situace na tamním trhu práce," říká makléř Josef Kohout z Patria Finance.

V červeném po úterním poklesu na americkém trhu ve středu končila většina burz po celém světě. Proti proudu ale šla například čínská burza, která ovšem prudce spadla během srpna. Oslabování akcií doprovází i pokles na komoditních trzích. Například barel lehké americké ropy za poslední týden zlevnil o sedm procent na 67,7 dolaru.

Na burzy vtrhly masivní výprodeje

Investoři začínají opět s rostoucím napětím sledovat obrazovky, na nichž blikají grafy zobrazující vývoj akciových kurzů. Poslední vývoj na trzích totiž naznačuje, že prudký vzestup z posledních měsíců může být u konce.

Evropské akcie ve středu klesaly již třetí den po sobě poté, co dosáhly svého letošního vrcholu. Index DJ Stoxx 600, který odráží vývoj šesti set nejprestižnějších titulů na evropských burzách, ztratil od pondělka téměř tři procenta.

Americké akciové trhy pak ve středu večer oscilovaly kolem závěrečných hodnot z předchozího dne.

Předražené akcie

Podle analytiků předběhly akcie skutečné oživení v ekonomice i výhled podnikových zisků. Akcie jsou drahé - poměr mezi cenami akcií zahrnutými v indexech a zisky firem vystoupal před propadem z tohoto týdne na nejvyšší hodnoty za posledních šest let.

"Myslím, že rally je u konce. Čekám, že příští rok bude mít ekonomika ještě problémy a to nejhorší přijde v polovině roku," řekl televizi CNBC Chris Locke, šéf společnosti Oystertrade.com Management. "Už brzy můžeme otestovat březnová minima," dodává. To by znamenalo propad o desítky procent.

S tím, že na trhy dorazí dorazí výprodeje, počítá i technická analýza švýcarské banky UBS. Ta předpovídá americkému indexu S&P 500 sestupný trend až k hodnotě 880 bodů na začátku listopadu. Nyní se index pohybuje kolem tisíce bodů.

A leccos může napovědět i chování manažerů, kteří se nyní ve velkém zbavují akcií svých firem. Prodeje akcií "insidery" převýšily v srpnu nákupy více než třicetkrát a tento poměr byl nejvyšší od května 2008.

Banky ztrácejí

Burzy táhnou dolů hlavně akcie finančních institucí. Například akcie amerických hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac po prohlášení americké asociace poskytovatelů hypoték, která usiluje o jejich rozdělení na menší společnosti, padaly včera zhruba o 10 procent.

Paniku podpořila i předsedkyně Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) Sheila Bairová, když prohlásila, že korporátní úvěry mohou stáhnout banky do záhuby. "Vždy jsme říkali, že se z toho nakonec dostaneme, ale že bude ještě chvíli trvat, než se prokoušeme úvěrovými ztrátami," tvrdí Bairová.

FDIC minulý týden oznámila, že ve druhém čtvrtletí se na seznam problémových bank v USA zařadilo dalších 111 společností. Jejich počet tak vzrostl na 416 bank, což je nejvíce za 15 let.