Světové ceny ropy díky vzestupu zlata nad hranici 1000 dolarů a slabému kurzu amerického dolaru výrazně oživily a získaly téměř pět procent, nejvíce za téměř tři týdny.

Cena WTI uzavřela se ziskem více než tří dolarů a 4,5 procenta na 71,10 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent posílila o necelé tři dolary na 69,42 USD.

Kurz dolaru klesl vůči koši měn nejníže za téměř rok. Cena zlata v typickém protisměrném pohybu naopak vystoupila nad 1000 dolarů a dostala se nejvýše od března 2008. Ropě pomohl i růstový trend na akciových trzích.

"Dnešní pohyb zlata nad 1000 dolarů pravděpodobně spustil oživení na trhu s ropou, protože vyvolal obavy z inflace a přiměl obchodníky kupovat ropu jako jištění proti inflaci," komentoval to agentuře Reuters Eugen Weinberg z Commerzbank. Při poklesu dolaru jsou pro investory komodity obchodované v dolarech levnější a tím atraktivnější.

Z fundamentálního hlediska reálné nabídky a poptávky se však podle analytiků nic nemění. Nynější pohyby mají jen technický charakter, uvedl Rob Montefusco ze Sucden Financial.


Trh nyní čeká na středeční schůzku Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Analytici od ní však nic významnějšího nečekají a předpokládají, že se ministři budou soustředit na otázku dodržování kvót. Ministři organizace již naznačili, že nechají těžební limit beze změny.

Ceny ropy letos sice vzrostly o zhruba 50 procent, stále jsou však pod polovinou svého rekordu z loňského léta. Od začátku srpna se ropa pohybuje mezi 65 a 75 dolary. Podle saúdskoarabského ministra ropného průmyslu Alí Nuajmího jsou s touto situací spokojeni jak spotřebitelé, tak i producenti.