Česká měna po předchozích korekcích kursů vůči euru a dolaru nabrala síly a během dopoledne výrazně zpevnila hlavně vůči dolaru. Kolem 11:00 si koruna v porovnání s pondělním závěrem polepšila o 20 haléřů na 16,99 Kč/USD a i když během odpoledne ještě nepatrně posílovala nakonec zakončila na 16,99 korun za dolar.

Mírné posílení si připsala i vůči euru, kde se kurs vyšplhal k 25,10 Kč/EUR a zakončil na 25,12 Kč za euro. Vyplynulo to z údajů serveru Patria Online.

"Koruna během středečního obchodování nakonec jen přešlapovala na místě a končí prakticky beze změny v porovnání s pondělkem. Velmi podobně jsou na tom i okolní středoevropské měny. Ani jedna z nich nedokázala využít ve svůj prospěch obnovený příklon investorů k riziku. Koruna nadále nechává bez reakce dění kolem úsporného rozpočtového balíku," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Poslední pohyb trhu podle Vlka nespustila žádná významná zpráva z ekonomiky, když i dolar čeká především na středeční jednání Fedu. "Vzhledem k nízké averzi k riziku se více rozjíždějí tzv. carry obchody, ve kterých dolar se svým nízkým úročením funguje jako finanční měna. To jenom zvyšuje jeho citlivost na příklon trhů k riziku," dodal analytik.

Koruna naprosto postrádala impulzy, souhlasila analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Koruna podle ní potřebuje čas na oddych, což ale neznamená, že by posilování vůči euru byl konec. Definitivní proražení hladiny 25,00 Kč/EUR přijde brzy, odhadla.

Vlk poznamenal, že v Česku je nyní hlavním tématem vládní balíček legislativních reforem, který má příští rok snížit deficit státního rozpočtu. Schválení balíčku je podle Vlka velmi nejisté, záleží na podpoře ČSSD. "Odmítnutí navrhovaných opatření by mohlo mít na korunu negativní vliv. Česká měna sice toto téma zatím ignorovala, ale veřejné finance jsou jasným rizikem pro rating, na což také upozornila agentura Fitch," doplnil Vlk.

Dolar propadl na roční minimum

Dolar propadl na roční minimum vůči euru až nad 1,4820 USD/EUR spolu s tím, jak víra ve světové ekonomické oživení přesouvá zájem k aktivům, která by měla z rostoucí ekonomiky více profitovat.

Kolem 17:00 SELČ euro vůči dolaru posílilo o 0,8 procenta na 1,4794 USD. Vůči japonskému jenu se dolar propadl o 0,8 procenta na 91,13 JPY, napsala agentura Reuters

Dolar jako bezpečná měna už podle Vlka není v kurzu a navíc se zvýrazňuje jeho funkce finanční měny v rámci spekulativních operací. Vzhledem k tomu, že se americké akcie v úvodu drží jen těsně v plusu, se může dolar nyní stabilizovat pod 1,4800.

Rizika se však opět zvýší ve středu s výsledkem jednání americké centrální banky Fed, dodal. Očekává se, že Fed ve středu ponechá úrokové sazby na rekordním minimu nula až 0,25 procenta. Investoři se proto budou soustředit spíše na doprovodné sdělení Fedu, ve kterém se budou snažit nalézt jakékoliv náznaky budoucí strategie banky.

Investoři čekají rovněž na výsledky zasedání představitelů skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20, které se bude zabývat především světovou hospodářskou krizí.