STAVEBNÍ SPOŘENÍ V ČR

 

Tuzemské stavební spořitelny zažívají horší rok. Nejenže si od nich Češi méně půjčují, ale po pěti letech se snižuje i zájem o spoření. Úvěry ze stavebního spoření klesly za letošní tři čtvrtletí meziročně o 13 procent a od jara klesá i zájem o nové smlouvy. Za letošních prvních devět měsíců lidé uzavřeli zhruba 593 tisíc nových smluv včetně navýšení cílové částky.

Loni za stejné období to bylo více než 684 tisíc smluv. "Nejistota a obava ze ztráty zaměstnání se podepisuje na menším zájmu o nové smlouvy o spoření. Lidé si více než kdy jindy rozmýšlejí, jestli takový závazek budou schopni utáhnout," říká Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny, která je z pětice stavebních spořitelen největší.

Peníze na stavebním spoření lidem díky současné státní podpoře vynášejí zhodnocení kolem 7 procent ročně. Podmínkou je ale šestiletá doba spoření. Při dřívějším výběru lidé o příspěvek přijdou.

Hrozí omezení dotace

Nové smlouvy se spořitelnám letos nehrnou, i když nad podporou stavebního spoření se znovu vznáší nejistota. Ministr financí Eduard Janota chtěl omezit výhody stavebního spoření už ve svém úsporném balíčku pro rozpočet na příští rok. Jeho návrh z něj sice vypadl, ale ministr se myšlenky nevzdává. Výhody stavebního spoření se chystá snížit v další fázi ozdravování státních financí, a to od roku 2011.

"Nijak interně se o tom zatím nebavíme, zaměřujeme se na státní rozpočet na příští rok. Snížení příspěvku s retroaktivní platností, to bylo v prvním návrhu. Co bude obsahem nových návrhů, to v tuto chvíli nevím," řekla včera HN Klára Hájková, náměstkyně ministr financí.

Objem poskytnutých úvěrů leden-září 2009
spořitelnaúvěry objem (v mil. Kč)meziroční změna (v pct)celkem smluv (v tis.)
ČMSS24675-8,80%2100
SSČS5408-50%1135
Modrá pyramida7746-5%803
Raiffeisen74994,50%860
Wüstenrot5080-3%414
CELKEM50.408-13%5312

Janota se tento měsíc vyjádřil, že by chtěl na jaře přijít s druhým úsporným balíčkem, ve kterém by chtěl snížit například povinné sociální výdaje státu a příspěvek na stavební spoření. Jeho záměr má podporu i guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy. "Obecně podpora jednoho sektoru či produktu pokřivuje trh. Určitě stojí za to se o tom bavit, případně podporu omezit a zároveň tím ušetřit. Ale je potřeba brát zřetel na to, že existuje nějaký závazek státu,“ řekl minulý týden HN Tůma.

V minulosti debaty o omezení státní podpory přivedly do spořitelen rekordní počet klientů. "Obvykle to tak je, tentokrát ale lidé zatím váhají.Většina lidí ale uzavírá nové smlouvy až v prosinci. Uvidíme, jak na diskusi kolem stavebního spoření budou klienti ¨nakonec reagovat," uvedl Staňura.

Podpora státu už se jednou kvůli velkým výdajům státu měnila. Po několikaletých diskusích se v 2004 příspěvek na spoření snížil z maximálních čtyř a půl tisíce na tři tisíce korun a doba povinného spoření pro získání příspěvku se prodloužila z pěti na šest let. Státní rozpočet to ale vyšlo draho. Kdo mohl, uzavíral výhodnější smlouvy do "zásoby".

Před změnou v roce 2003 lidé uzavřeli dva a půl milionu nových smluv, v dalším roce to bylo necelých 320 tisíc. Místo očekávané úspory náklady státu na spoření vzrostly. Státní dotace se v minulých letech dosahovala v průměru 15 miliard korun a vloni přesáhla 14 miliard korun. Právě proto Janota chce změny ve spoření, které by řešily problém vysokých nákladů na existující smlouvy, ale konkrétní návrhy ministr i jeho spolupracovníci drží "pod pokličkou".

Snahy rozetnout tento začarovaných kruh působí ale na stavební spořitelny jako červený hadr na býka. Podle nich taková retroaktivita možná není a existuje už nález Ústavního soudu, který to znemožňuje. „Když smlouva platí, tak musí platit i s podmínkami dohodnutými při jejím uzavření. Víme, že ministerstvo financí takto uvažuje, ale podle právních výkladů, které máme k dispozici, takový zásah státu možný není," říká s tím, že takové snahy by zřejmě skončily u soudu.

Silné kampaně

Letošní úbytek nových smluv zesilíl konkurenční boj spořitelen o klienty. Tradiční předvánoční kampaně spustily ve velkém už o měsíc dřív v než vloni. Díky nabízeným bonusům mají noví klienti část nebo celý poplatek za uzavření smlouvy zadarmo. Ten je standardně 1 procento z cílové částky. Spořitelny loví nové klienty všemi možnými způsoby. Například Raiffeisen začala nabízet nové smlouvy v COOP prodejnách na severní Moravě.