Americká finanční společnost Bank of America se propadla do mnohem větší ztráty, než se původně předpokládalo. Vykázala ve třetím čtvrtletí čistou ztrátu jedna miliarda dolarů (zhruba 17,3 miliardy korun), tedy zhruba 26 centů na akcii, ve srovnání se ziskem 1,18 miliardy dolarů ve stejném období loni.

Banka hospodařila se čtvrtletní ztrátou podruhé za necelý rok, hlavně kvůli problémům se splácením spotřebitelských úvěrů. Uvedla to společnost, která je největší bankou v USA, v pátečním prohlášení.

Spotřebitelské úvěry, od hypoték po kreditní karty, tvoří téměř 60 procent úvěrového portfolia banky. Banka uvedla, že zaúčtovala ztráty z nesplácení úvěrů ve výši deset miliard USD, ve druhém čtvrtletí tyto ztráty činily pouze jednu miliardu USD. Banka rovněž zvýšila rezervy na ztrátové úvěry o 11,7 miliardy USD.

„Náklady na špatné úvěry zůstávají vysoké a tvoří největší problém do blízké budoucnosti,“ uvedl CEO banky Kenneth Lewis. „Zaznamenáváme však i určitá zlepšení, například u selhání na kreditních kartách,“ dodává šéf Bank of America.

Nucená vládní pomoc

Po započtení prioritní dividendy by celková ztráta banky činila až 2,24 miliardy dolarů, napsaly agentury AP a Reuters. Analytici agentury Reuters počítali se ztrátou 21 centů na akcii.

Banka uvedla, že zaúčtovala ztráty z nesplácení úvěrů ve výši deset miliard dolarů. Ve druhém čtvrtletí tyto ztráty činily pouze jednu miliardu dolarů (a banka vykázala zisk). Spotřebitelské úvěry, od hypoték po kreditní karty, tvoří téměř 60 procent úvěrového portfolia banky, napsal server Patria Online.

Dalších více než 400 milionů dolarů stálo BoA „vyplacení se“ z dohody s americkým ministerstev financí o krytí potenciálních ztrát z převzaté Merrill Lynch. Bank of America přijala od počátku krize nucenou vládní pomoc v objemu 45 miliard dolarů.

Bank of America se propadla poprvé po 17 letech do ztráty ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku.