Blogy
Jan Macháček
Bye, bye, Dubaj!
Růst akcií od začátku roku
Čína
(index Shanghai Composite)  

 

64,6 %

USA
(index S&P 500)

17,1 %

Česko
(index PX)

29,5 %

Na čínském akciovém trhu se formuje bublina, která splaskne v první polovině příštího roku. Do té doby budou ještě akcie na burze v Šanghaji růst, ale kvůli inflaci - která poroste mnohem rychleji, než se nyní očekává - vzápětí prudce spadnou. Tvrdí to jeden z nejcitovanějších odborníků na investice v Číně a šéf investiční banky Morgan Stanley pro Asii Jerry Lou. Banky totiž pokračují v masivním úvěrování projektů, které se v Číně letos rozběhly díky vládnímu stimulačnímu balíčku v objemu více než půl bilionu amerických dolarů.  

I když vládní injekce pomohly zemi navzdory světové hospodářské recesi udržet rychlé tempo růstu - letos má čínská ekonomika přidat osm a příští rok devět procent - zároveň prohloubily nerovnováhu uvnitř čínské ekonomiky.

EU: Vládní injekce mohou vést k obchodní válce

"Vidíme vyšší investice i vyšší úspory," říká Lou. "Nečekáme, že zažijeme zlatou dekádu Číny. Jestliže Čína nedokáže zastavit krvácení, potřebuje transplantaci krve," dodává. Současný úvěrový boom v Číně je přitom mnohem rychlejší než ten, který zažilo na konci 80. let Japonsko. Země vycházejícího slunce ovšem tehdy záhy procitla - přišel hluboký poklesu cen aktiv a desetiletí stagnace.  

Obchodní komora Evropské unie v Číně navíc varovala, že vládní injekce mohou potopit světové trhy a v krajním případě vést k obchodní válce. Něco podobného ostatně tvrdí i slavný investor Marc Faber, který minulý týden přednášel na Fóru HN v Praze. Komora tvrdí, že vládní peníze nastartovaly prudké zvýšení čínské průmyslové kapacity, například ve výrobě oceli, hliníku či chemikálií. "Vláda nalila peníze do projektů s nejistou budoucností. Řadu nových továren bude třeba držet nad vodou subvencemi. Čínský model růstu vyžaduje, aby vnější poptávka dokázala vstřebat nadvýrobu, kterou Čína produkuje," uvedla komora . To ale vzhledem k recesi, kterou vyspělé země nyní procházejí, není příliš pravděpodobné.

Ne všichni jsou ale přesvědčeni, že čínský trh je odsouzen k velkým propadům. Proslulý britský investor a šéf Fidelity International Anthony Bolton nyní rozjíždí nový čínský fond a říká: "Jde o investiční příležitost desetiletí. Čínská ekonomika poroste desetiprocentním tempem a žádné bubliny nehrozí."

Mezi doporučovanými sektory jsou energetika a výroba spotřebního zboží. Investoři se ale mají vyhnout akciím realitních či ocelářských firem a bank. Není totiž vyloučeno, že Čínu čeká dubajský scénář.

Pokud čínským akciím nevěříte, můžete investovat například do česneku. Jeho ceny na čínském trhu během letoška vzrostly patnáctinásobně. Číňané totiž věří, že by je žvýkání česneku mohlo uchránit před prasečí chřipkou. "Jediné, co potřebujete, je sklad, spoustu peněz a pár náklaďáků," říká Lou.

Ale pozor - i česneková bublina může splasknout. Třeba jako v roce 1637, když Holanďané jako šílení skupovali cibulky tulipánů, protože věřili, že jejich cena poroste věčně. Nestalo se tak a řadě lidí zůstaly tehdy jen oči pro pláč.