Analýza
Ole Sloth Hansen, komoditní stratég Saxo Bank
Zlato se třpytí i přes vyčerpání rizikového apetitu
Dodávky s ozbrojenou posádkou opouštějí ve velkém newyorskou pobočku banky HSBC. Převážejí zlaté pruty a mince, které patří drobným klientům. Ti ale často nevědí, kam si žlutý kov uložit - velká část skladů po celých USA se totiž rychle zaplnila.

 

HSBC, která má v dobře střežených sklepech pod svou americkou centrálou na 5. Avenue jedny z největších sejfů v USA, totiž drobným klientům vzkázala, aby si uskladněné zlaté cihličky vyzvedli. Prostor v trezorech chce nabídnout lukrativnějším institucionálním klientům.

Banka přitom na rychlé vyklizení svých sejfů tlačí. V dopise, z něhož cituje deník The Wall Street Journal, klientům vzkázala, že pokud si své zlato urychleně nevyzvednou, banka jim je "na jejich vlastní náklady" dopraví domů.

Jenže majitelé žlutého kovu řeší, kam s ním, aby byl dostatečně v bezpečí. "Velká část skladů je zcela přeplněná," říká Bob Coleman z firmy Gold Silver Vault, která provozuje depozitář ve státě Idaho. Jeho firma uskladnila zlato několika bývalým klientům HSBC. Přísun nově uskladněného kovu ale vzrostl během posledního čtvrtletí šestkrát.

 

Téměř vojenská operace

Převoz zlata probíhá podle znalců jako velká vojenská operace. Pruty a mince jsou přepravovány pojištěnými kurýrními službami nebo ozbrojenými dodávkami. Kurýr přitom často převáží zlato v obyčejných krabicích, aby to nepřitahovalo nežádoucí pozornost. Dodávky zase bývají doprovázeny dvěma či třemi ozbrojenými osobami.

 

"Nikdy jsem neviděl tak velké stěhování zlata," říká Jonathan Potts, výkonný ředitel společnosti FideliTrade, jejíž dva sklady v americkém státě Delaware se rychle zaplnily.

Rozsáhlé "manévry" jsou jedním z důsledků zlaté horečky, která se letos rozpoutala.

 

Poptávka po fyzickém zlatě - tedy včetně cihliček a mincí - letos podle odhadu americké poradenské společnosti CPM Group vzroste o 21 procent na 52,3 milionu troyských uncí. Pokud vezmeme v úvahu současnou cenu žlutého kovu, jde celkem o 62 miliard dolarů.

 

Zájem o zlato přitom přichází z celého světa. Indická centrální banka nakoupila 200 tun zlata od Mezinárodního měnového fondu a věhlasní investoři ve velkém zakládají hedgeové fondy, které se zaměřují výhradně na zlato. Zlaté cihličky a mince od října prodává už i luxusní londýnský obchodní dům Harrods.

 

Devátý vzestup v řadě

Kvůli rostoucí poptávce se rychle zvedá i cena zlata. Od ledna stoupla o více než 33 procent na 1198,70 dolaru za troyskou unci (31,1 gramu). S největší pravděpodobností tak bude letošek již devátým rokem v řadě, během něhož se cena zlata zvyšuje.

 

Američtí investoři kupují zlato hlavně kvůli obavám z růstu cen a oslabování dolaru. Do zlata podle Boba Higginse, šéfa společnosti First State Depository, nyní investují i jednotlivci, kteří dosud doma žádné zlaté mince neměli. "Zlato začali nakupovat i lidé, kteří o tom dosud jen mluvili," říká Higgins.

A mincovny jedou naplno. Produkce britské Royal Mint, která razí mince už sedm století, vzrostla v letošním třetím čtvrtletí na čtyřnásobek. Americká mincovna US Mint, jejíž populární zlaté mince s americkým orlem mají jako jediné punc od amerického ministerstva financí, musela dokonce kvůli vysoké poptávce na čas přerušit prodej jednouncových mincí.