Zlato na světových trzích pokračuje v růstu a stoupá na nové rekordy. Během obchodování v Asii se jeho cena vyšplhala až nad 1215 dolarů za troyskou unci (oz; 31,10 gramu) a podle analytiků je pravděpodobné, že v růstu bude ještě pokračovat. Vliv na růst ceny kovu má vedle slabšího dolaru i nejistý výhled ekonomiky a zájem o nákup zlata ze strany centrálních bank.

Na promptním trhu v Tokiu se cena zlata dostala až na 1215,45 USD/oz a tuto úroveň si více méně udržela i později. Zvýšila se tak o další asi jedno procento proti úternímu závěru v New Yorku, kdy činila 1196 dolarů za unci. Cena kovu s dodáním v únoru se na termínovém trhu zvýšila až na 1216,90 USD/oz, což je také nový rekord.

Nejistotu přinesl Dubaj

K nejistým hospodářským vyhlídkám přispěl hlavně na konci minulého týdne vývoj v emirátu Dubaj, jehož dva klíčové konglomeráty mají problémy se splácením dluhů. Ačkoli zprávy z Dubaje měly minulý týden na světové trhy velmi negativní vliv, tento týden už vliv Dubaje odeznívá. Role zlata jako uchovatele hodnoty se ale po těchto událostech jen zvýraznila.

Šéf společnosti Lee Cheong Gold Dealers Ronald Leung se domnívá, že zlato bude v růstu ještě pokračovat. Jednak se zvýšila rizika kolem vývoje na mladých trzích, vliv ale má i předpoklad, že základní úrokové sazby ve Spojených státech zůstanou ještě aspoň půl roku blízko nuly.

Leung ale podotkl, že k dalšímu předpokládanému růstu cen zlata je třeba přistupovat s velkou opatrností. "Bylo zde příliš mnoho dobrých zpráv, ale už ne tolik zpráv špatných. S každým dalším výstupem na nový rekord jsou všichni opatrní," dodal analytik.

Vedle cen zlata se zvyšují i ceny dalších drahých kovů. Alespoň na ročních maximech tak je i stříbro, palladium i platina.