Sedm tuzemských bank zdražilo poplatky související s platebními kartami. Reagovaly tak na nový zákon o platebním styku, který od začátku listopadu neumožňuje vybírat poplatky za zablokování odcizené či ztracené karty. Uvedl to v sobotu server Aktuálně.cz.

"Lidé, kteří kartu využívají celý rok, tedy naprostá většina klientů, tak zaplatí ročně až o pětinu více než dosud," řekl serveru provozovatel webu BankovniPoplatky.com Patrik Nacher.

Debetní platební karty ČSOB zdražily formou změny z ročního na měsíční zpoplatnění. V oznámení klientům přitom banka podle serveru prezentuje změnu jako zlepšení. Na druhou stranu však ČSOB zrušila zpoplatnění kreditních karet. Opatření je zřejmě motivováno snahou zatraktivnit tyto lukrativní úvěrové služby, dodal Nacher.

Zdražení o 170 procent

Server uvedl, že některé banky si bezplatné zablokování karty kompenzují výrazným zvýšením poplatku za vydání nové, tedy náhradní karty. Zatímco u GE Money Bank bylo dříve zdarma, od listopadu si banka účtuje 150 korun. Poštovní spořitelna zdražila o 170 procent.

Jiný postup zvolila Komerční banka. Od února zruší bezplatný dotaz na zůstatek účtu, který klient zadá prostřednictvím bankomatu. U přístrojů Komerční banky klienti zaplatí 2,50 koruny, u ostatních bank pak 10 korun. Debetní platební karty zdražily také LBBW, Volksbank a Banco Popolare, která vydává karty ČSOB.

České banky v minulých týdnech musely zablokovat dosud rekordní počet karet kvůli úniku dat ve Španělsku. Například ČSOB odhaduje náklady spojené s jejich prověřováním, blokací, vydáním nových a komunikací s klientem na řádově miliony korun. Pro klienty však bude tato výměna zdarma. Česká spořitelna nechce náklady spojené s touto preventivní akcí zveřejnit, píše Aktuálně.cz.

Německé banky přijde výměna jedné karty na pět až deset eur, uvedla stanice Deutsche Welle.