Klienti českých bank platí nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě. Vyplývá to z analýzy společnosti Scott & Rose, která porovnala průměrné roční náklady na vedení účtu. O analýze v pondělí informoval server Aktuálně.cz. Poplatky v Česku letos podle studie proti loňsku vzrostly o dvě procenta.

Klient českých bank zaplatí při typickém používání běžného účtu průměrně 63,65 eura (zhruba 1636 korun) ročně. Klienti rakouských bank zaplatí ročně 62,47 eura. V Maďarsku vyjde běžný účet v průměru na 52,76 eura, na Slovensku na 48,88 eura a v Polsku na 46,19 eura.

Více peněz než vloni zaplatí podle analýzy letos klienti ve všech pěti státech. Největší nárůst zaznamenalo Maďarsko, a to o čtvrtinu. Následuje Slovensko s 12procentním růstem a Rakousko se šesti procenty.

Méně než v České republice se zvedly poplatky v Polsku, stouply o jedno procento.

Krize do výsledků promluvila

Na celkové náklady má podle analýzy Scott & Rose vliv také vývoj ekonomiky v konkrétní zemi.

"Domácí měny v zemích, které nemají zavedené euro, oproti minulému roku oslabily, takže nárůst nákladů v domácí měně je procentuálně vyšší než nárůst nákladů v eurech," uvedl Michal Mošnička ze společnosti Scott & Rose.

Údaje vycházely z ceníku bank v letošním říjnu. Z České republiky byly do průzkumu zařazeny Česká spořitelna, ČSOB, Poštovní spořitelna, GE Money Bank, UniCredit Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank a Volksbank, píše server. 

ČTENÁŘSKÁ DEBATA NA TÉMA: Jaké platíte poplatky bance, které byste zrušili nebo jste se setkali ve světě, že se neplatí? Souhlasíte s tím, že platíme nejvíce ve střední Evropě? Zaznamenali jste nějakou změnu v poplatcích (k lepšímu / horšímu)?


 Názory čtenářů:

Stanislav Hrouzek, Kroměříž

Mám už mnoho měsíců nulové poplatky v bance podnikající v ČR...

Kdo chce, má je už dávno také...

Kdo byl líný a zůstal kde byl, ten tam zůstane zřejmě navěky...


Pepa, Praha

Je to jednoduche - skoro vsechny banky jsou vlastneny zahranicni bankou a vsechny zisky plynou do zahranici, jen cast zustava v ČR a to prave vsem vyhovuje.

Resenim by bylo uvolnit bankovni trh tak, jako trh telekomunikacni a byla by moznost prenositelnosti bank.uctu kamkoliv nejen v ČR, ale i v EU. Toto ale vsechny banky budou brzdit, co to pujde.

Zajimave je, ze v Rakousku, Nemecku, Francii nebo Skandinavii jde platit o hodne mene za vedeni uctu a pritom maji 3x-4x vyssi mzdy.


Jan Marik

no poplatky za 4 ucty mbank jsou nula, u rajfky, kterou potrebuji kvuli platbam z/do zahranici musim mit vyssi zustatek, pak nic neplatim bance, ze ma moje penize:-)smesne castky, ktere mi ale vadi pri jakemkoliv prikazu na uctu v ramci cz, platby z/do zahranici neuveritelne sazby, za co? ptam se? levnejsi letet s plnym kufrem penez.no ale jak to tak byva, kde jsou poplatky, neni zadny obchod, jen ty banky to tak nejak porad nevedi.


hm

aby se banka nemohla vymlouvat na to, že jí lidé nechávají na účtu minimální sumy a jen ji zatěžují příkazy, zavedl bych to takto:
založení účtu s vkladem alespoň 10.000 Kč, přičemž by zůstatek v kterýkoliv okamžik neměl klesnout pod tuto částku.

1) pokud by to bylo dodržováno, nulové poplatky za všechno (banka má zisk z klientových peněz, které spravuje) a úrok alespoň 0,3% měsíčně na pokrytí inflace.

2) pokud by to dodržováno nebylo (pokles pod tu hranici), zpoplatnila by se každá klientem vyžádaná operace jednotně desetikorunou.


Oldřch Bálek

Nebuďme naivní v očekávání od "našich" politiků, hlavně poslanců, co se týká bank a jejich služeb. Vždyť kolik z nich sedí v jejich správních radách a nemají tak zájem o snížení takových poplatků. A co ostatní ? Ti mají přece úplně jiné zájmy - hlavně o sebe !


Lucie Struplova

Neprimerene, vzhledem k tomu, ze vse obsluhuji pres pocitac, nebo platebni kartou. Nerozumim poplatkum za prijem penez na svuj ucet. Dale nevidim vubec zadny duvod, proc pres elektronicke bankovnictvi u nekterych bank nelze provadet transakce pres vikend a take proc mi nepripisou platbu o vikendu. To prece nedela zadny urednik rucne ani v tydnu. Dale bych zrusila jakekoli "balicky". Je to vlatne podvod na lidi, aby zaplatili jeste vic. Souhlasim, ze platime pomerne dost. A to nemluvim o poplatcich, ktere musim odvadet jako firma. Firmy vetsinou mivaji na uctech dost penez a uroceni techto penez 0,01% je trochu spatny vtip. No a urcite za zlepseni bych povazovala zrychleni mezibankovniho styku (z 3 dni na 0 dni).


Petr, Hradec Králové


Já se o to zajímal a už pár let neplatím prakticky nic (ani za soukromé, ani za podnikatelské účty). Přesněji si jen připlácím za 1 embosovanou debetku. Takže pokud to někdo kritizuje, měl by odložit lenost a porozhlédnout se po jiné variantě. Neobstojí dokonce ani ten argument, že služby zdarma jsou horší než placené, prošel jsem už dost bank a i kvalita služeb je aktuálně zdaleka nejlepší.


Prag


bankovni sektor je obraz nasi spolecnosti. Nepruzny, zkorupmovany a celkove arogantni system. Korporace jsou nadnarodni, ale managers jsou cesti a mozna v tom je to nestesti


Michal, Želešice


Mám mBank, protože jsem již nebyl ochoten dále platit za vedení účtu a za základní transakce. Vždyť dávám bance moje peníze k dispozici, tak bych za to měl peníze dostávat, ne platit.
Při pobytu v Americe jsem měl zřízen normální účet, kde jsem nezaplatit ani dolar za půl roku. A to jsem si mohl vybírat peníze v bance na přepážce a stejně jsem nic neplatil. Tak by to mělo být (mBank je tomu nejblíže, jen nemá pobočky, kde by si člověk mohl vybrat větší sumu peněz. Musí se vybírat po menších částách v bankomatech cizích bank - vlastní nemá - a za to se již od 3. výběru platí).


el.samaritan(a)gmail.com

Je to moc dobre , ze platim poplatky, rad sponzoruji bohate akcionare at maji jeste vic miliard...Snad by jsem mohl platit jeste vic ...mozna by jsem pak dostal diplom s blahopranim.:-)jistota placeni take neni k zahozeni...co mate dnes jineho jisteho nez to ze budete platit....

 


čtenář z Liberce

 

Problémem toho proč to všechno je a točí se kolem poplatků atd. je že jsme všechny banky v naší privatizaci prodali , ty se v zahraničí domluvily a ted nás krásně dojí jako krávu a politici koukají a nevědí co s tím dělat.
Dobrý co?? a mám pro Vás dobrou zprávu budeme platit ještě víc , protože to tahle kotlina neumí vyřešit , respektive naši politici kteří jsou naprosto neschopný, njn už jsme si všichni zvykli ryba smrdí od hlavy


Robert, Brno

Mám konto u mBank a zatím jsem neplatil ani jeden poplatek (transkace, inkaso, trvelé příkazy vše bez poplatku) :-)


Milan Zelený

Prosím nikde ve Skandinávii se neplatí žádné běžné bankovní poplatky. Poplatky existují pouze při využívání platebních karet a pak při zastupování na burze. Pak jenom, když klient něco nedodržuje a neplní.
V ČR banky pouze zkoušejí co klienti (český národ) vydrží a co si nechají líbit. Že nás banky pouze okrádají si proto můžeme sami.
Škoda jen, že máme politiky, které zajímají jen jejich zájmy a ne obyčejných lidí, protože by to přinejmenším kritizovali.


Radoslav Velička

Banky si u nás dělají co chtějí. Sanovány byly z peněz daňových poplatníků,teď nám to vracejí. Stát je nechá dělat,co chtějí. Vhodným zdaněním lze je donutit k slušnému chování,nebo opuštění ČR. Příklad USA Německo dokonce i Slovensko. NEEXISTUJE TU ŽÁDNÉ KONKURENČNÍ PROSTŘEDÍ.


čtenář z Prahy 4

Česká spořitelna mi strhla za připsání peněz za 1. fakturu ze zahraničí 463Kč. :)))) Mám pocit, že jsou nejdražší na světě.

Zajímavé, že za účty v Anglii, jsem dodnes nezaplatil ani Libru!!!! Kéž by se na kartelovou dohodu místních bank podívala Evropská unie.

Markéta, Španělsko

Vv současné době žiji ve Španělsku, zařídit účet nebyla lehká záležitost, ale jinak neplatím skoro nic. Zaplatila jsem 12euro za vydání karty, která býla za týden připravené! Jednou za tři měsíce mi strhnou z účtu 4 eura jako poplatek za vedení účtu, výběry a vklady na účet jsou zdarma, pokud vybírám v bankomatu mé banky. Internetové bankovnictví je také zdarma, platí se pouze za transakce provedené přes internetbanking.
Mojí spolubydlící je Němka, která je našim systémem překvapená, v Německu prý neplatí skoro nic.


tomas brdicka  praha

Zrusil bych poplatek za vklad, nebo alespon umoznil majiteli uctu alespon tri vklady mesicne zdarma. Od urciteho zustatku na beznem uctu (napr.20 tis.), bych klienta osvobodil od poplatku zcela.


Lion, Praha

ČSOB - 2 hypotéky, každá musí mít svůj samostatný účet, na kterém měsíčně proběhnou 3 operace. První je inkaso splátky, druhá poplatek za zaslání výpisu a třetí poplatek za vedení účtu. Měsíčně to stojí bratru 170 Kč za každý účet. Plus běžný účet, ze kterého banka měsíční splátky inkasuje. Slušný vejvar za minimum práce ...


Peta, Ostrava

Nase banky jsou tragicke. Jedine částečné pozitivum poslední doby je konto u M-bank resp. Postžiro Zadarmo u Poštovní spořitelny. Úplně bez poplatků, bohužel za cenu težkých poplatků při jakékoli hotovostní transakci (Poštovní sp.). Rozhodně bych zrušil poplatky za jakékoliv vkladání hotovosti na účet, resp další příchozí platby a poplatek za zrušení účtu.

 


Eda z Curychu

 

No ja se to snazim resit racionalne. Po zklamani nic neresim a volim dalsi nejlepsi moznost jakou znam. Hranice, vlastenectvi a podobne nesmysly pri tom rozhodovani ignoruju. Penize jsem prevedl tam, kam vsichni gauneri z celeho sveta. Do Svycar.

 


Roman Pardubice,Pesaro

 

mam ucet u italske SUASA a u ceske K.B. rozdil je znatelny v neprospech K.B. je to 30ti procentni rozdil,dale u ceske GE money bank,poplatky stale vyssi v konfrontaci se zahranicim o 25procent.a platimeeeeeeeeeee


Jiří Hovorka, Dvůr Králové

Poplatky platím pouze za služby jež jsou nadstandardní - kontokorent, pojištění k platební kartě, výběr z bankomatu. Záložna si nic neučtuje za vedení účtu, ani za platební příkazy, výběr na pokladně, takže ročně zaplatím jen minimální částku oproti bankovním klientům. Jsem spokojen, neměnil bych nic

 


Milan Novak

 

Bankovni poplatky jsou v CR opravdu nehorazne vysoke s porovnanim zemi stredni evropy, ale nemuzeme se divit, kdyz vsechny banky jsou vlastneny zahranicnimi subjekty. Priklad Nemecko nebo Rakousko. Je to proste o otevreni bankovniho trhu. Urcite bych privital vstup americke nebo jine banky, ktera by ukazala jak to funguje v zahranici.

Ucastnici v diskuzi uvadeji poplatky za hypoteky (to je neskutecne, ze kazdy mesic clovek plati za vedeni uctu 150 CZK)! V podstate za ucet, ktery vubec nepouziva jenom je v jejich systemu aktivni. Dale take poplatky za vyber z bankomatu. A nejvetsi vrchol jsou balicky, ktere jsou super vyhodne pro majitele uctu. S platnosti noveho bankovniho zakonu mi banka zvedla poplatek za super balicek, ale vubec me o tom neinforomovala. (informovala, ale pismem velikost 4 dole na vypisu z uctu). To jsou ceske banky!

mBank je dobra banka, ale nenabizi uplne komplexni sluzby jako ostatni banky. Vyhodou je, ze ma za sebou opravdu velkou bankovni skupinu Commerzbank. To uz i na Slovensku (diky vstupu do Evropske Menove Unie) maji platby pripsany na ucte v tentyz den (ne jako my D+1). Jenom nektere banky pripisuji na ucet platbu hned. To se jim pak dela business s nasimi penezi.

Co dodat nase bankovnictvi neni jeste uzrale a vstup konkurence by jenom prospel! Ale je to uplne stejne jako v telekomunikacni oblasti. Zde operatori taky zkouseji kolik cesky clovek vydrzi platit za sluzby!!

Nekdy si rikam, ze si otevru ucet v Rakousku a vyjde me to lepe a jeste se ke me budou chovat jako k zakaznikovi, ktery jim dava k dispozici penize, ktere ma na ucte a ne jako nejaky pobuda, ktery tam par set tisic (to pro banku nic neznamena, neni to aadekvatni castka).

 


buckova40(a)seznam.cz

 

Deset let jsem byla u KB, platím za účet, příchozí platby, odchozí platby, úvěr, pokud ho nečerpám, tak za rezervaci. U banco popolare mi všechno dali zdarma, tak jsem odešla. Je to hodně papírování, ale ročně ušetřím cca  7000 Kč.  Za deset let mohu jet za to do Karibiku.Koukali jako sovy.


Roman Novotný, H.Králové

No,já bych bankám nařídil, aby VŽDY generovaly alespoň takový zisk, aby klientovi neubývaly peníze z účtu. Nevím, proč mám bance ještě platit za to, že ji půjčuji svoje peníze. A za další bych snížil rozdíly úročení, neboť je značný nepoměr: Klient půjčí bance peníze - úrok 0,05% (Poštovní spořitelna). Banka půjčí peníze klientovi - úrok 14,9% + poplatky (Poštovní spořitelna).

 


berushka, Praha

 

Poplatky už neřeším několik let - služby spojené s běžnými účty a platebními kartami nezaplatím nic, ale od banky dostanu cca 21,- Kč.
Takže všem co si neustále stěžují, mohu jen vzkázat: Dobře Vám tak. Změnit účet není složité, navíc není potřeba to dělat najednou. Nicméně asi Vám to vyhovuje, takže plaťte!

 


hm

 

aby se banka nemohla vymlouvat na to, že jí lidé nechávají na účtu minimální sumy a jen ji zatěžují příkazy, zavedl bych to takto:
založení účtu s vkladem alespoň 10.000 Kč, přičemž by zůstatek v kterýkoliv okamžik neměl klesnout pod tuto částku.

1) pokud by to bylo dodržováno, nulové poplatky za všechno (banka má zisk z klientových peněz, které spravuje) a úrok alespoň 0,3% měsíčně na pokrytí inflace.

2) pokud by to dodržováno nebylo (pokles pod tu hranici), zpoplatnila by se každá klientem vyžádaná operace jednotně desetikorunou.


BOLEK Praha/Beaune

Jaké platíte poplatky bance ? ŽÁDNÉ ! (Vlastně 5 Kč/měs za výběr z bankomatu.)

Které byste zrušili nebo jste se setkali ve světě, že se neplatí?
90% bankovních poplatků V ČR se v moderním světě standartně NEPLATÍ ! Protože banky používají Vaše peníze ke svému výnosnému businessu.

Povedená 3-ka ČSOB, KB, ČS největší moloch nejsilnějších hráčů. Raifka je levná při určitém obratu jinak jako 3-ka. Poštovní spořka a Citi za určitých podm. levná.  Zdarma nebo téměř zdarma mBank (i mBUSINESS KONTO), FIO, ING-konto A POTOM ZAHRANIČÍ (A,D,GB,US). Peníze do bank s českým názvem nepatří. Ale jako akcionář Er, KB, RB děkuji VŠEM spokojeným tuzemským klientům.  Jen na okraj KKarta se v US dá sehnat s úrokem 6% (vs ČR 20%), proto tam jsou tak oblíbené.