Benzin dnes a za rok

30 - 31 Kč za litr

bude cena, kterou v příštím roce podle analytiků cena benzinu jistě překoná. Letos jsme v průměru platili v rozmezí od 22 do 29 korun.

1,30 Kč

O tolik zvedne cenu litru Naturalu 95 v lednu zvýšená spotřební daň a DPH. V případě celkové ceny kolem 30 korun tvoří daně víc než 60 procent.

Ostatní státy

28,80 koruny je dnes průměrná cena benzinu v Rakousku. V Německu vyjde litr na průměrných 34 korun, v Polsku na 27,8, na Slovensku na 30,4 koruny.

Vyšší cena ropy, dražší benzin, vyšší daně. Ale nižší spotřeba. Tak bude vypadat příští rok na trhu pohonných hmot. Už teď je zřejmé, že se těžko dočkáme litru benzinu za 22 korun, jako tomu bylo letos v lednu, ale postupně spíš za hranicí 30 korun.

Podobně jako barel ropy někdo v příštím roce těžko koupí za 30 dolarů - čeká se cena mezi 80 a 90 dolary. K okolním zemím, ve kterých Češi natankují laciněji než doma, se přiřadí Rakousko a dost možná i Slovensko. Dražší by tak zůstalo už jen Německo.

Výraznější zlevnění benzinu, které se tento týden čeká vzhledem k poklesu cen na burze u českých pump, může být nadlouho jedno z posledních. Ještě v nejbližších dnech klesne průměrná cena v Česku zřejmě pod hranici 28 korun. Zlevnění nafty bude - alespoň podle burzovních výsledků - menší, diesel klesá ke 26 korunám.

Podle aktuálního měření společnosti CCS průměrná cena benzinu u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu klesla o čtyři haléře na 28,25 koruny za litr, nafta zlevnila o dva haléře na 26,62 Kč/l. 

Daně na benzin se zvyšují

Už od ledna začnou ale petrolejáři platit státu z jednoho litru o korunu vyšší spotřební daň a o procento vyšší DPH. Samotné daně tak už budou tvořit v jediném litru benzinu kolem 18 korun. Litr Naturalu 95 jen na daních zdraží zhruba o 1,30 koruny. "To je kalkulace a je možné, že silná konkurence čerpacích stanic trochu stlačí toto navýšení. Přes třicet korun se ale benzin v příštím roce dostane," prorokuje analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Od dubna pak kolem dvacetníku přidají na ceně litru nafty a benzinu biosložky, které od té doby budou muset petrolejáři do paliva ve větším poměru přimíchávat. Samotní distributoři se k cenám nechtějí - s ohledem na letité problémy s antimonopolním úřadem - vyjadřovat.

"Ropa v příštím roce oproti dnešku zdraží, její spotřeba ve světě roste. Nám tedy porostou nákupní ceny, přitom prodej paliv bude dál klesat. To bude děsivý tlak na marže, takže je jasné, že se všichni budeme snažit promítnout vyšší náklady co nejvíc do cen u pump," říká manažer jedné z větších petrolejářských firem. Už letos klesá spotřeba nafty i benzinu a v příštím roce klesne podle odhadu České asociace petrolejářského průmyslu meziročně o 3 až 4 procenta. Podle analytiků ale nebude situace pro pumpaře tak děsivá. Na své si prý určitě přijdou.

"Kalkulujeme, že v příštím roce se může dostat cena benzinu až do rozmezí 30 až 31 korun. Podle mne můžeme počítat s určitým oživením kamionové dopravy, propad spotřeby nebude moc výrazný," říká třeba Jan Procházka ze společnosti Cyrrus. "Ani s maržemi distributorů to nebude tak hrozné. Viz příklad Benziny, která v minulém čtvrtletí vykázala docela slušná čísla," dodává.

Za hranicemi bud levněji

Skutečností ale zůstává, že po korunovém zvýšení spotřební daně a procentním zvýšení DPH vyšplhají ceny v Česku nad ceny rakouských - a dosud mírně dražších - stanic. Dnes je tam průměrná cena litru benzinu jen o třicetník vyšší než v Česku.

Z okolních zemí je dnes benzin dražší ještě v Německu - na litru v přepočtu o téměř šest korun, a na Slovensku, kde je benzin dražší v průměru o necelé dvě koruny. Petrolejáři počítají s určitým odlivem tankujících kamionů do Rakouska.

"Bude to boj o zákazníka," tvrdí petrolejářský expert z Benziny Václav Loula. "Podle mne nebude cenový rozdíl mezi námi a Rakouskem zásadní. Určitě nehrozí, že by kamioňáci kvůli tomu hromadně tankovali v Rakousku místo u nás," oponuje Procházka.

Natural  31,06 pokles ceny
Nafta  31,06 pokles ceny
 (Kč/l ke dni 12.12.2009)
Velké grafy najdete ZDEZdroj: Petrol.cz/CCS