Zvětšit graf

Termín řádných sněmovních voleb se blíží a politické strany čekají, až ho prezident Václav Klaus určí. V úterý poobědval s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS) a šéfem sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD), kteří by si přáli, aby se hlasovalo dříve než v pátek 28. a v sobotu 29. května. Právě na tyto dny chce Klaus termín vyhlásit.

"Pan prezident řekl ten termín 28., 29. Já zastávám názor posunout to alespoň o týden dopředu. Důvod je celkem jasný, aby co nejdříve byla stabilizovaná sněmovna, stabilizovaná vláda a příprava rozpočtu už byla na půdorysu politické vlády, ne této nepolitické," řekl Sobotka.

Podle Vlčka by byl nejvhodnější termín pro sněmovní volby kolem 15. května. "Čím dříve by ty volby byly, tím lepší, protože by vznikla vláda, která má politický mandát," uvedl sociální demokrat.

Sněmovní volby musejí být nejpozději 28. a 29. května, nejdříve by se v řádném termínu mohly konat 7. a 8. května. Špičky ODS a ČSSD by uvítaly termín 14. a 15. května. Lidovcům se líbí termín, který navrhuje prezident.

Pokud by se volby konaly v prosinci 2009, tak by podle volebního modelu společnosti Median vyhrála ČSSD s 29,3 procenta hlasů. Druhou ODS by volilo 23,4 procenta lidí. 

Od ODS k nerozhodnutým a nevoličům 

Meziměsíčně občanští demokraté ale ztratili šest procent hlasů, a dosáhli tak nejhoršího výsledku v průzkumech Medianu od voleb v roce 2006. Přitom ještě podle listopadového modelu by prvenství ve volbách získala právě ODS.

"Z podrobnější analýzy dat vyplývá, že pokles preferencí ODS je způsoben zejména odchodem jejích bývalých voličů k nerozhodnutým, k nevoličům a v menší míře také k TOP 09," uvedli analytici. Do sněmovny by se v prosinci dostali i komunisté, strana TOP 09 a lidovci.

KSČM by volilo 15,9 procenta voličů, zástupci TOP 09 by dostali hlas od 9,9 procenta lidí a KDU-ČSL od 6,9 procenta. Strana zelených se pohybuje kolem čtyř procent. V úvahu je ale nutné brát statistickou odchylku, která u malých stran činí dva procentní body, u velkých stran čtyři.

Oproti předchozímu průzkumu si strany s výjimkou ODS polepšily, například sociální demokraté zhruba o dva procentní body, komunisté o 1,7 procentního bodu a lidovci o 1,3 procentního bodu.

Volební model představuje předpokládané výsledky parlamentních voleb. Zahrnuje totiž oprávněné voliče, kteří by šli k volbám a jsou rozhodnuti, kterou stranu budou volit.

Průzkum se uskutečnil ve dnech 26. listopadu až 17. prosince 2009 a zúčastnilo se ho 1048 dotázaných. Osmapadesát procent přitom uvedlo, že by k volbám přišlo.

Letos Česko navíc čeká supervolební rok. Po volbách do sněmovny se budou na podzim konat i volby senátní a komunální.