Nefunkční německé karty

Až 30 milionů

Čtvrtina všech v Německu vydaných karet přestala fungovat s příchodem Nového roku kvůli vadě čipu, který nedokáže rozpoznat letopočet 2010.

240 milionů eur

Tak vysoké mohly být náklady německých bank, pokud by musely přistoupit k výměně karet. Výměna jedné stojí zhruba 5-8 eur.

Postižené ústavy

Zatím jsou známé problémy s kartami u německých bank Postbank, Commerzbank a v menší míře Volksbank. Další problémy hlásí klienti spořitelen.

Němci, kteří s příchodem Nového roku nemohli kvůli vadným čipům platit kartou nebo vybírat z bankomatů, znovu obnovují důvěru k "plastovým" penězům. Zhruba 30 milionů postižených takzvaných EC karet je totiž opět funkčních ve většině německých obchodů a bankomatů. Potíže však nadále přetrvávají v zahraničí včetně Česka.

Problém v Německu banky vyřešily úpravou softwaru na platebních terminálech a bankomatech, který nyní při transakcích s dotčenými kartami umožňuje použít magnetický proužek. Ten je na většině vydávaných čipových karet kvůli většímu pohodlí klientů, aby jim karta fungovala i v místech, která ještě nejsou vybavena čipovou technologií.

"Sem tam se ještě nějaká vada může objevit, ale postiženými kartami se už běžně platí v obchodech a berou je i bankomaty. Některé banky začínají lidem, kteří nemají jinou platební kartu a cestují do ciziny, rychle vydávat nové karty," popisovala situaci Češka, která žije v Německu.

"Zřejmě nepůjde o žádnou lavinu. Málokdo tu má jen jednu platební kartu," dodala.

Česko a německé karty: placení ano, výběr většinou ne

V Česku lze německými kartami s vadným čipem platit ve většině obchodů. Největší banky náhradní transakce přes magnetický proužek automaticky povolují. Karty s chybou na čipu však odmítá převážná většina bankomatů, protože už jsou vybaveny čipovou technologií a banky v takovém případě samotné použití magnetického proužku zakazují kvůli obavám ze zneužití.

Podle mezinárodní společnosti MasterCard, která je spoluvydavatelem EC karet, by se však pro německé turisty v zahraničí měl problém s kartami také rychle vyřešit.

"Připravili jsme pro banky pravidlo dočasné výjimky, aby mohly udělat úpravy v bankomatech. Je jen na nich, jak se rozhodnou," řekl HN Pavel Javorský, zástupce MasterCard v Česku.

Zdá se ale, že české banky půjdou postiženým Němcům na ruku. "Technicky už víme, jak na to, a snažíme se být vstřícní. Definitivní rozhodnutí je otázkou několika dnů," řekl HN Karel Kadlčák, šéf kartového provozu České spořitelny, která má v Česku největší síť bankomatů a zaznamenala zvýšený počet odmítnutých transakcí.

Problém německých EC karet způsobila počítačová chyba, spojená se změnou letopočtu. Čip v kartě má problém rozpoznat rok 2010.

Současný návrat transakcí k magnetickému proužku je ale jen dočasný. Používání magnetického proužku je oproti čipové technologii méně bezpečné. Data z karty jsou náchylnější k útoku podvodníků a banky nyní platí za větší škody klientů. Částečně i za ty před nahlášením ztráty.

Zatím ale stále není jasné, jestli se německým bankám podaří chybný čip na platebních kartách opravit, nebo je nakonec budou nuceny vyměnit za nové.