Americká centrální banka (Fed) by neměla být zbavena možnosti regulace bankovního sektoru. Řekl to šéf Fedu Ben Bernanke, který se tak snažil vyvrátit názor některých politiků, že Fed má příliš mnoho pravomocí.

"Když centrální banka vykonává dohled nad bankovním systémem, výrazně se tím zlepšuje její schopnost dělat centrální bankovnictví," cituje agentura Reuters ze zprávy Fedu, kterou Bernanke předal klíčovým představitelům bankovního výboru amerického Senátu.

Pokud Fed vykonává dohled nad bankami a má pravomoc banky také regulovat, pak je schopen i lépe stanovovat měnovou politiku, upozornil Bernanke. Kromě toho má lepší možnost posoudit, jak nejlépe postupovat, až bude nutné současnou prudce expanzivní měnovou politiku ukončit.

Kongres v USA nyní debatuje nad návrhem dalekosáhlých reforem dohledu nad finančním systémem. Ke změnám Američany vedou následky finanční krize, která tvrdě zasáhla tamní ekonomiku a ovlivnila i další země. Většina pozorovatelů se shoduje v tom, že ke krizi výrazně přispěl laxní dohled na činností bank.

Bankovní výbor nyní zvažuje, zda Fedu nevezme některé pravomoci v oblasti regulace finančního sektoru. Zákonodárci jsou toho názoru, že Fed by se měl více soustředit na správné nastavení úrokových sazeb, a vytvářet tak ideální podmínky pro hospodářský růst a cenovou stabilitu.

Bývalý šéf Fedu Paul Volcker na to ale má jiný názor a v podstatě se postavil za Bernanka. "Vzhledem k událostem z poslední doby je podle mě nesporné, že měnová politika a struktura a podmínky fungování bankovního a finančního systému jsou nevratně propojeny," sdělil Volcker, který je nyní ekonomickým poradcem prezidenta Baracka Obamy.

Fed musí mít podle Volckera silný hlas a v otázkách regulace musí být silnou autoritou. Volcker před členy Ekonomického klubu v New Yorku řekl, že jej především znepokojují návrhy zbavit Fed zodpovědnosti, kterou má za dohled nad finančním systémem a za jeho regulaci.