Platební karty: častý terč podvodníků

 

50 karet

zablokovala včera GE Money Bank českým klientům kvůli úniku dat z britských obchodů.

130 milionů

čísel platebních karet zmizelo loni při největší krádeži v USA.

209 milionů

transakcí provedli loni Češi pomocí svých bankovních karet

497 miliard korun

proteklo jen přes VISA karty Čechů během loňského roku

 

Tuzemské banky musely hned zpočátku roku zablokovat desítky karet. Systémy britských obchodníků totiž koncem roku napadli internetoví piráti a ukradli údaje platebních karet, včetně těch českých. Podobných případů v poslední době přibývá.

"V internetovém obchodě sendit.com jsem loni na konci roku koupil několik videoher a filmů. Včera mi ale má banka kartu zablokovala kvůli hrozbě zneužití," říká jeden z klientů GE Money Bank, který na internetu nakupuje pravidelně. Sendit.com je přitom v Česku relativně populární, protože si účtuje nízké poštovné, pouze jednu libru za každý kus zboží.

Jeho zkušenost potvrzují i zástupci českých bank, konkrétní weby však neuvádějí. "Dnes jsme dostali upozornění od Global Payment na vybrané karty u pěti obchodníků, což se dotklo padesátky klientů. K zneužití karet nedošlo, ale kvůli ochraně klientů jsme je preventivně zablokovali," říká mluvčí GE Money Bank Markéta Dvořáčková.

Upozornění na úniky dat ve Velké Británii dostala od mezinárodních karetních asociací i Česká spořitelna už během října a v prosinci. "V říjnu šlo o čtyřicet až padesát karet, na které se upozornění vztahovalo. V prosinci byly jen dvě. Žádné další podobné upozornění od té doby nepřišlo," tvrdí Karel Kadlčák, šéf kartového provozu České spořitelny.

Podobně na varování reagovaly tuzemské banky i během loňského ledna, kdy Komerční banka a Česká spořitelna zablokovaly desítky českých platebních karet. Stejně jako včera šlo také o úniky informací u britských on-line obchodníků.

"Není to nic zvláštního, pokusů o podvody přibývá. Objevují se tak jednou dvakrát týdně. Obvykle se varování ale týká tak do deseti ohrožených karet," vysvětluje Kadlčák. Zda banka kartu zablokuje, záleží na tom, jak se karta "chová". "Dlouhodobě pak podezřelé karty sledujeme a zjišťujeme, jestli už nebyly někdy zneužity. V případě ohrožených karet k tomu zatím nedošlo, proto jsme je neblokovali. Rozhodnutí je věcí zkušenosti," dodává.

Historicky nejvíc - několik tisíc karet - tuzemské banky blokovaly vloni v listopadu kvůli úniku dat z karet, které Češi v létě použili ve Španělsku.

Španělský problém s platebními kartami se dotkl i Čechů. Banky jim zablokovaly tisíce karet - čtěte ZDE

Začal rok 2010 a v Německu přestalo fungovat přes 20 milionů platebních karet - čtěte ZDE

Německé karty přestaly fungovat, těžkou hlavu z toho mají i české banky - čtěte ZDE 

Množí se i případy jiných způsobů krádeže čísel bankovních karet. Loni se vrátily do módy pirátské čtečky karet přímo v bankomatech. Podle odhadu bank se loni týkal problém 40 bankomatů. Bojovaly s ním Raiffeisenbank, Česká spořitelna, ČSOB a UniCredit Bank. "Frekvence skimmingu se zrychluje, jsou častější než dříve," říká František Jungr, šéf Sdružení pro bankovní karty.

Vzrůstající nebezpečí na webu potvrzují i specialisté. "Tuzemský internet byl chráněný češtinou, ale to se loni změnilo a hackeři začali phishingem útočit i na klienty českých bank," tvrdí Vladimír Brož, šéf tuzemské pobočky bezpečnostní firmy McAfee, a dodává, že situace se rozhodně nebude zlepšovat.