Se státními dluhopisy určenými pro domácnosti bude možné obchodovat za běžných tržních podmínek. Současně zmizí povinnost státu odkoupit od občana dluhopisy v kterýkoli moment před jejich splatností. Ve sněmovně to v pátek řekl ministr financí Eduard Janota.

Původně totiž byla v návrhu obsažena podmínka, že kdo by chtěl státu odprodat dluhopisy dříve než za deset let, přišel by o část výnosu. To by de facto rozhodovalo o tom, jak by vlastně byla investice výhodná. Odkoupení navíc původně mělo proběhnout  za "upravenou" cenu. Ta by se rovnala jistina dluhopisu navýšenou o patřičný úrok. Na druhou stranu se však výnos investorovi měl snižovat o poplatek, který by zaplatil za správu, a patnáctiprocentní srážkovou daň. Tato podmínka však zmizí.

Příslušný návrh novely zákona o daních z příjmů, který má podmínky vydávání dluhopisů pro občany upravit, v pátek poslanci opět vrátili k novému projednání ve druhém čtení.

Prodej státních dluhopisů občanům je jedním ze způsobů, jak chce stát získat peníze na financování svého rozpočtového schodku. "Bude to standardní tržní dluhopis, který má akorát jedinou výjimku, že bude prodáván jakoby napřímo, že to bude dluhopis stát-občan," popsal Janota.

Sněmovna tak tlakem na Janotu dala zřejmě zapravdu kritice ze strany bank, kterým se původní Janotův záměr podmínek dluhopisů nelíbil.

Další podmínky dluhopisů by měly zřejmě zůstat dle původního návrhu, ve kterém Janota počítá s výnosem kolem 4,5 procenta ročně, splatností dluhopisů za deset let. Cena jednoho dluhopisu bude korunu, ale člověk jich bude muset nakoupit alespoň za tisícovku. 

Politická shoda

Na nové podobě systému obchodování s dluhopisy pro občany panuje podle ministra shoda jak ve sněmovní komisi pro bankovnictví, tak i mezi politickými stranami. "Vidím to jako zpestření našeho portfolia financování dluhu," dodal ministr.

Dosud to bylo tak, že když si chtěl občan koupit státní dluhopis, musel si ho koupit od prostředníka, například banky nebo obchodníka s cennými papíry.

Nyní si koupí dluhopis od státu a bude ho moci prodat komu bude chtít, za tržních podmínek, ale i s rizikem, že ho prodá pod cenou.

Podle poslance ODS Michala Doktora bude také nutné připojit do obchodních podmínek k vydávání dluhopisů omezení, aby zájemce mohl koupit pouze určitý počet dluhopisů. Tak by se stát vyhnul situaci, kdy by veškeré tyto dluhopisy skoupil třeba jen jediný člověk.

V zákoně také zůstane navrhované patnáctiprocentní zdanění výnosů z dluhopisů, které má snížit jejich atraktivitu.