Za kolik si půjčují

Za jaký úrok si půjčují (výnos desetiletých dluhopisů v domácí měně)

 

Německo     3,09%

Slovensko      3,96%

Česko      3,98%

Polsko     5,76%

Řecko      6,52%

Rusko      7,47%

Vlády i firmy z méně vyspělé části světa si letos půjčují peníze na trhu v rekordním množství. Využívají tak současné možnosti nabízet nízké výnosy na své dluhopisy všech typů. Nabízený výnos se rovná úroku, který bude emitent dluhopisu platit investorům.

Rozvojové státy a jejich firmy stihly v prvním čtvrtletí letošního roku emitovat dluhopisy v celkové hodnotě 157 miliard dolarů (téměř tři biliony korun), což je vůbec nejvíce od roku 1999, kdy agentura Bloomberg začala tato data publikovat.

Očekává se, že tento trend bude pokračovat i ve zbytku letošního roku, což by mělo vyústit v šestiprocentní meziroční nárůst objemu vydaných dluhopisů rozvojových ekonomik. V roce 2009 přitom tento nárůst činil jen 2,2 procenta oproti roku 2008.

Situace již dlouho nebyla tak dobrá jako nyní

Příznivé tržní podmínky využila nedávno například mexická vláda, která na začátku března vydala desetileté dolarové dluhopisy v objemu jedné miliardy dolarů s rekordně nízkým výnosem pod hranicí pěti procent. Investoři měli navíc zájem o 2,5násobek dluhopisů, než vláda vydala. Úspěch při vydání sedmiletých eurobondů slavili minulý týden také Poláci, kteří emitovali cenné papíry za 1,25 miliardy eur při výnosu 3,85 procenta.

Na dnešek plánovalo nabídnout v aukci státní dluhopisy v objemu 1,5 miliardy eur také Slovensko, které ale nakonec emisi odložilo na neurčito. "Důvodem je udržet trh volný pro syndikovanou emisi euroobligací," zdůvodnil odklad pro agenturu Reuters Tomáš Kapusta z Agentury pro řízení dluhu a likvidity.

Důvodem rostoucího zájmu investorů o dluhopisy méně vyspělých zemí je obvykle jejich menší postižení finanční krizí a výrazně nižší zadlužení veřejných rozpočtů, které dosahuje v průměru 39,6 procenta HDP. Celkový dluh vyspělých zemí naopak podle odhadů Mezinárodního měnového fondu v posledních třech letech vzrostl ze 78,2 na závratných 106,7 procenta HDP.

Česko už se chystá

Klíčem k úspěchu při vydávání dluhopisů v rozvojových zemích je emise v silné zahraniční měně, tedy v eurech či dolarech. Když například porovnáme ruské desetileté dluhopisy vydané v rublech, musí vláda nabídnout výnos ve výši 7,5 procenta. Pokud bude ale stejný dluhopis nominován v dolarech, postačí na jeho prodej nabídnout výnos pod pět procent.

Využít této výhody k vydání eurobondů hodlá také český ministr financí Eduard Janota. "Připravujeme emisi dluhopisů za jednu miliardu eur. Připravujeme se teď pro případ, že se zlepší situace na trhu eurobondů," potvrdil o víkendu ministr. Emise by měla proběhnout již v dubnu.

Ministerstvo financí si chce podle strategie financování a řízení státního dluhu letos půjčit na zahraničních trzích až 140 miliard korun, což je polovina celkové částky, kterou letos potřebuje Česko získat prodejem dluhopisů.

MY SI JEŠTĚ POČKÁME

Slovenský ministr financí Ján Počiatek odložil na neurčito emisi dluhopisů plánovanou na dnešek.

FOTO: ČTK