Vyšetřování v americké investiční bance Goldman Sachs, které odstartovalo v pátek, je společným jmenovatelem a jedním z hlavních faktorů, které v pondělí ovlivňují obchodování na finančních trzích. Pokles zaznamenaly akcie v Japonsku, Číně a negativní vliv pocítila i Evropa. Výrazně promlouvá do obchodů islandská sopka, kvůli níž ceny ropy propadly pod 82 dolarů za barel

 

Goldman Sachs byl údajně při prodeji finančních derivátů ve střetu zájmů a mohl investorům způsobit ztráty za více než jednu miliardu dolarů (asi 18,6 miliardy Kč).

Obvinění Goldman Sachs z podvodu v USA rozvířila prach i v Evropě, a tak banka v nejbližší době může čelit i vyšetřování v dalších zemích – například v Německu či Velké Británii. Goldman Sachs již teď čelí nařčení z toho, že pomáhal Řecku v utajování deficitu veřejných financí.

Evropa: Popel a prach sedá i na burzy

V Evropě je hlavním motorem poklesu popel a prach z islandské sopky kvůli níž se od konce minulého týdne zastavil letecký provoz nad většinou kontinentu. Akcie zahájily obchodování poklesem a dolů je táhnou kromě akcií bank také akcie leteckých společností.

Aktuální vývoj situace na evropském nebi - SLEDUJEME ZDE

Ty reagují na zprávu, že ztráty aerolinek v důsledku uzavření letecké prostoru nad podstatnou částí Evropy budou vyšší, než byly po teroristických útocích z 11. září 2001, a také na to, že evropské vlády na popel z islandské sopky reagovaly neadekvátně.

"(Pokles trhu) je kombinací vývoje kolem banky Goldman, všudypřítomného popela a z části je to i výmluva některých investorů, aby mohli říct, že trh už zašel moc vysoko a moc rychle," podotkl hlavní analytik investiční společnosti Seven Investment Management Justin Urquhart Stewart.

Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po zahájení ztrácel přibližně jedno procento a pohyboval se kolem 1084,5 bodu. Z bankovních titulů se ztráty nevyhnuly žádné velké bance. Francouzská BNP Paribas, španělská Banco Santander, švýcarská Credit Suisse, britská HSBC a další švýcarský ústav UBS všechny ztrácely od 1,1 do 2,8 procenta.

Ještě vyšší ztráty mají aerolinky, Air France-KLM, Iberia, Lufthansa nebo British Airways ztrácejí zhruba od čtyř do šesti procent.

K poklesu patrně přispívá i fakt, že akcie byly až do minulého týdne na ročních maximech a investoři hledali důvody k výběru zisků. Akciové trhy vytrvale zpevňují od poloviny loňského března, kdy byly na mnohaletých minimech. Od té doby sice dvakrát oslabily, jejich pokles ale podle analytiků nebyl dost silný na to, aby jej šlo považovat za korekci nutnou k pokračování růstu. Od loňského 9. března index FTSEurofirst 300 zpevnil o více než 68 procent.

Obchodníci teď obecně opouštějí rizikovější investice, což doléhá i na komodity. Krátce po 11:00 se barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) prodával za zhruba 81,20 USD a proti pátečnímu závěru v New Yorku vykazoval pokles asi o 2,5 procenta. Severomořská ropa Brent zlevnila asi na 84,40 USD, i tak si ale udržuje prémii vůči WTI.

V Číně kromě bank ztrácely i realitky

Asijské trhy pod tíhou pátečních okolností v USA zaznamenaly přes noc výrazné ztráty. Japonský hlavní index Nikkei 225 klesl na třítýdenní minimum, když odepsal 1,74 procenta a skončil na 10 908,77 bodu, během dne přitom klesal ještě více až pod 10 900 bodů. Širší index Topix klesl o 1,8 procenta na 970,84 bodu.

Výrazně dolů se tak vydaly akcie v Číně, kde kromě Goldman Sachs velmi negativně zapůsobila zpráva o snaze vlády omezit další růst cen nemovitostí. "Trh reaguje na zprávu o tvrdém přístupu vůči realitnímu sektoru," uvedl podle agentury Reuters analytik Sü Jin-chuej z makléřské společnosti Guotai Junan Securities.

Vedle akcií realitních společností výrazně ztrácely akcie bank. Index Shanghai Composite si odepsal 150 bodů a obchodní den uzavřel poklesem v rozsahu 4,79 procenta na hodnotě 2980,30 bodu. Zaznamenal tak nejvýraznější procentní pokles za posledních osm měsíců.

Kolotoč vyšetřování a vrcholek ledovce

Americké úřady viní Goldman Sachs, že banka nezveřejnila podstatný fakt. Jeden z jejích klíčových klientů totiž bance pomohl stanovovat cenu obligací CDO (collateralized debt obligation), které banka nabízela investorům. Hodnota CDO, které Goldman Sachs prodával, se odvíjí od toho, jak si vedou další cenné papíry kryté hypotečními úvěry horší kvality. V tomto konkrétním případě šlo o hypotéky vydávané k nákupu domů a dalších obytných nemovitostí. Komise uvádí, že tyto papíry zřejmě stály investory více než miliardu dolarů. 

Zdá se však, že "goldmani" nemusejí být jediní. Vlády na celém světě, které byly donuceny k sanacím bankovního systému v průběhu finanční krize, nyní obracejí svou pozornost nejen směrem ke Goldman Sachs.

Britský premiér Gordon Brown v pondělí uvedl, že chce, aby banku Goldman Sachs vyšetřoval rovněž britský finanční regulátor FSA. "Vím, že samotné banky zváží právní kroky," dodal Brown zřejmě v narážce na evropské banky, které přišly o peníze kvůli produktům nabízeným firmou Goldman Sachs. Také německý finanční regulátor BaFin podle mluvčího německé vlády požádal SEC o další informace a po zhodnocení dokumentů prý rozhodne o právních krocích.

Podle deníku Wall Street Journal by páteční obvinění mohlo být jen vrcholkem ledovce ukazujícím na veřejné tajemství Wall Street, podle něhož již před několika lety velké banky vytvořily produkty, které v prostředí bobtnajícího trhu s nemovitostmi umožňovaly velkým klientům vsadit si na pokles tohoto sektoru.

Mezi bankami, které vytvořily produkty navázané na hypoteční aktiva, které později „zhořkly“, byly podle WSJ např. Deutsche Bank, UBS a Merrill Lynch & Co (nyní již jako součást Bank of America). Deník však dodal, že zatím není jasné, zda již SEC aktivity těchto či jiných bank vyšetřuje.