Úterní propady burz (hodnota indexu v bodech)

 

Řecko - 6%

pokles: 1696 bodů

 

Španělsko - 4,2%

pokles: 10 480 bodů

 

Německo -2,6%

pokles 6159 bodů

 

Česko -1,2%

pokles: 1298 bodů

 

Trhy se dostaly do fáze slepé paniky. Nikdo neví, co bude dál. Tak okomentoval včerejší mohutné poklesy na burzách Orlando Green, který sleduje dění kolem dluhů Řecka a Portugalska v londýnské pobočce banky Credit Agricole.

Poté, co vyšlo najevo, že hodnocení řeckých dluhů kleslo do spekulativní kategorie mezi Ázerbájdžán či Panamu a agentura Standard & Poor's srazila rating i Portugalsku, se prudce propadly ceny akcií v celé Evropě i v USA. Propadem reagovaly i ceny dluhopisů jihoevropských zemí, klesaly ceny ropy či mědi. Naopak posiloval americký dolar nebo zlato, kde investoři začali hledat spásu před blížící se katastrofou.

Nejvíce odnesla paniku řecká burza, která ztratila šest procent. Prudce padaly i akcie ve Španělsku se čtyřprocentním poklesem indexu, ale ztrácely také Německo a Francie. I přes dobré výsledky firem otevírala více než procento v minusu také americká burza.

"Na trhu panuje strach, že situace Řecka či Portugalska ovlivní další země Evropy a zbrzdí ekonomické oživení. Vzrostla pravděpodobnost, že skutečně uvidíme jednu z těchto zemí padnout. Pokud se tak stane, burzy čeká další propad. Trhy si uvědomí, že předběhly ekonomickou realitu," řekl agentuře Bloomberg Burt White, investiční šéf finanční firmy LPL Financial z Bostonu.

Pražská burza bude teprve reagovat

Burza v Praze klesla včera "jen" o 1,2 procenta. Jenže zpráva o snížení ratingů obou jihoevropských zemí přišla až po zavření pražské burzy, takže dnes na ni špatná nálada může teprve dolehnout.

"Zastávám názor, že akcie, a to i ty české, jsou předražené především díky vládním penězům, které natekly do ekonomiky. Problémy Řecka mohou být jistě spouštěcím mechanismem, který trhy vyděsí. Jenže vlády potom znovu natisknou nové peníze, kterými Řecko zachrání. A akcie se zase vzpamatují," myslí si hlavní makléř české brokerské firmy BH Securities Bohumil Pavlica. "Je však jen otázkou času, kdy si investoři uvědomí, že tento růst akcií byl podpořen uměle a může přijít opakování situace z roku 2007, kdy burzy začaly prudce padat," dodává Pavlica.

Cena řeckých dluhopisů se rapidně propadá

To největší nebezpečí však teď není u akcií, ale u dluhopisů. Obligace Řecka, Portugalska, Irska nebo Itálie, tedy těch nejvíce zadlužených evropských zemí, se včera doslova zřítily. Nejvíce pak řecké dvouleté vládní dluhopisy, jejichž cena klesla za poslední týden již téměř o sto procent.

Hrozí přitom, že prodejní panika zachvátí i jiné státní dluhopisy. "Největší riziko je, že trhy začnou spekulovat proti všem zadluženým zemím na periferii Evropy. A to by mohlo vyvolat další krizi. Každý si přitom jistě uvědomí, že je snazší finančně zachránit zadluženou banku než celou zemi," varuje Axel Botte z AXA Investment Managers.

Přestože se tak českých dluhopisů problémy Řecka zatím nedotkly, může na ně panika na trzích brzy dolehnout. Pokud nebude včas zastavena.

"Jestliže se situace Řecka nesrovná, hrozí, že se nedůvěra investorů rozšíří i na dluhopisy zemí, které jsou v druhém sledu za zadluženými zeměmi jižní Evropy. A to do střední a východní Evropy včetně Česka," potvrzuje hlavní ekonom Patria Finance David Marek.