Americké úřady po společnosti Goldman Sachs kvůli derivátům vyšetřují i banku Morgan Stanley. Firma údajně nabízela klientům některé deriváty, jimž zároveň sama nevěřila a sázela na pokles jejich hodnoty.

Kvůli podobným podezřením nedávno americká komise pro cenné papíry (SEC) podala civilní žalobu na banku Goldman Sachs. Informoval o tom ve středu deník The Wall Street Journal. Podle něj jde o známku rostoucího tlaku americké vlády na Wall Street. 

Podezřelí "mrtví prezidenti"

Komisi se nelíbí způsob, jakým banka vytvářela a následně prodávala obligace CDO (collateralized debt obligation), což jsou sofistikované finanční deriváty odvozené od hypotečních úvěrů. Deriváty, které jsou nyní pod jejím drobnohledem, nesly jméno někdejších amerických prezidentů Jamese Buchanana a Andrewa Jacksona a obchodníci jim říkali "mrtví prezidenti".

Banka Morgan Stanley tyto cenné papíry pomáhala vytvářet a nabízela je investorům. Její obchodníci ale zároveň sázeli na to, že hodnota těchto obligací klesne. SEC nyní zajímají, zda banka Morgan Stanley investorům o "mrtvých prezidentech" poskytovala úplné informace.

Vyšetřování je nicméně zatím v předběžné fázi. Podle WSJ představují kriminální žaloby proti Wall Streetu pro vyšetřovatele velkou zátěž. Musejí totiž bez jakýchkoliv pochybností prokázat, že se podezřelá instituce dopustila nezákonného jednání. Mnoho podobných šetření proto nekončí obviněním.

V případě Goldman Sachs nicméně vyšetřování vyústilo v civilní žalobu a věcí se nyní zabývá i prokuratura. SEC tvrdí, že banka profitovala z krize na realitním trhu v USA nečestným způsobem. Firma údajně své klienty neinformovala o tom, že jim prodává cenné papíry, které sama nepovažuje za kvalitní a které jsou sestaveny tak, aby se vyplatilo vsadit na jejich neúspěch.