Co je subprime hypotéka
Jde o dražší hypotéku poskytovanou těm, kdo chtějí vlastnit dům, ale kvůli nedostatečné finanční bonitě nemohou dostat klasickou hypotéku. Majitelé těchto úvěrů doufali, že s růstem ceny jejich nemovitosti dosáhnou na standardní hypotéku s lepším úrokem a po skončení krátké doby fixace, která je u subprime hypotéky téměř pravidlem, drahou hypotéku splatí.
Ceny nemovitostí ovšem klesly
, splacený podíl nemovitosti tak na konci úrokové fixace byl téměř nulový a nově nabídnuté úrokové sazby nahrazující krátký fix vzrostly. Rodinám tak hypotéky neúnosně zdražily.
Co jsou to hedgeové fondy

Velcí hráči

Dohromady spravují přes 1,5 bilionu dolarů. Patří k největším hráčům na burzách. Třeba na měnovém trhu jsou zodpovědní za 80 procent všech obchodů.

Nízká regulace

Fondy používají všechny myslitelné investiční strategie, často sází na pokles akcií nebo jiných aktiv a operují s půjčenými penězi. Nemají přitom povinnost své investice nijak rozkrývat. Jsou vhodné jen pro movité a poučené investory s vkladem přes milion dolarů.

Investoři hlavních hedgeových fondů objevili novou investiční příležitost – ve svých obchodech sázejí na to, že stamiliony eur od Evropské unie (EU) a Mezinárodního měnového fondu (MMF), které mají pomoci vyřešit současnou krizi eurozóny, nepostačí. Ve hře je tak sázka na to, že některá ze slabších zemí tak časem nedostojí svým finančním závazkům.

Investoři podle agentury Bloomberg tak nadále nevěří v záchranu Evropské unie, což již naznačili začátkem května, kdy burzovní sázky proti euru vyrostly nejvýše v historii.

Kyle Bass, manažer hedgeového fondu Hayman Capital, který v roce 2007 vydělal půl miliardy dolarů na kolapsu trhu s tzv. subprime hypotékami, sází na to, že evropskou dluhovou krizi nevyřeší ani planovaná pomoc ve výši necelého bilion dolarů.

„EU a MMF v největší pokerové hře, co se kdy na finančních trzích hrála, vsadily všechno na špatnou kartu,“ napsal Bass v dopise klientům poté, co byl finanční balík ohlášen. Bass minulý týden kupoval zlato a zaujal další pozice, vsadil hyperinflaci a „kompetitivní devalvaci“ v Evropě, Japonsku a Spojených státech, které ve svém dopise předvídá.

Manažeři, kteří v době propadu realitního trhu uzavírali krátké obchody na americké hypoteční cenné papíry, pozorují aktuálně podobné příležitosti v Evropě, řekl Nick Swenson z Groveland Capital. Swenson začal v březnu nakupovat úvěrové swapy (CDS) na španělské, italské a irské vládní dluhopisy, nástroje nesoucí pojištění pro případ defaultu nebo přistoupení k restrukturalizaci financí té které země.

„Trh je asymetrický,“ dodal Swenson s tím, že mu současná situace připomíná právě hypoteční obchody z roku 2007. Pro nákup úvěrových swapů problémových zemí se Swenson rozhodl poté, co porovnal relativní poměr vnějšího dluhu k exportu u 26 zemí, které od roku 1970 oznámily neschopnost splácet.

Průměrná výše tohoto ukazatele činila 2,3, zatímco ve třetím čtvrtletí 2009 dosáhl stejný poměr ve Španělsku výše 6,9 a 5,1 v Itálii. Zatímco cena CDS na dluhopisy těchto zemí po dubnovém růstu aktuálně klesla téměř na úroveň, kde je Swenson nakoupil, prodat je nehodlá. Manažer věří, že riziko, že některá ze zemí ohlásí default nebo restrukturalizaci dluhů, je vyšší než oněch 9 % aktuálně zahrnutých do cen CDS.

Všichni kolapsu Evropy  nevěří

John Paulson, který na krizi realitního trhu vydělal 15 miliard USD, je jedním z mála, kdo naopak pomoci EU a MMF věří a do podobných obchodů se zatím již nehodlá pustit. Paulson na začátku května prohlásil, že fiskální problémy Evropy jsou „zvládnutelné“. Zároveň dodal, že očekává, že slabší euro hlavně pomůže francouzským a německým exportérům. Stejně jako Bass předpovídal skokový nárůst inflace, a v loňském roce proto investoval do zlata.

Většina hedgeových manažerů sází „proti Evropě“ v důvěře, že potenciální zisky převáží náklady. „Evropský divergentní trh jde v duchu asymetrického rizika a výnosů,“ komentoval další investor Marc Hart. „Fiskální problémy Evropy nezasahují jen určitého emitenta dluhopisů, ale jdou napříč regionem.“

"Řecko je Lehman Brothers na poli státního dluhu. Sto miliard je hodně peněz, které dají Řecku čas se nadechnout, ale jako investor příliš nevěřím tomu, že Řekové budou schopni splnit tvrdé podmínky," řekl začátkem května Robin Marshall z investiční společnosti Smith & Williamson Asset Management, tedy v době kdy EU a MMF přislíbily pomocAténám ve výši 110 miliard dolarů. Mezitím ale finance na "záchranný kruh" výrazně navýšily, ale ani to trhy neuklidnilo. 

Naposledy je srazilo rozhodnutí německé vlády, která v úterý od půlnoci zakázala tzv. krátké prodeje (short selling), kdy investoři mohli prodávat, aniž by si předtím cenný papír půjčili) vybraných finančních institucí a spekulace na pokles vládních dluhopisů zemí eurozóny a příslušných CDS.