Němcům došla se zbytkem Evropy trpělivost a řešení evropské dluhové krize berou do svých rukou. Nejdříve v noci na včerejšek zakázali spekulace proti poklesu cen některých cenných papírů. Ráno německá kancléřka Angela Merkelová v Bundestagu označila euro a s ním celou Evropu za ohrožené. V pátek Němci zveřejní plán, který by měl celou krizi "vyřešit".

Podle informací deníku Handelsblatt tento lék na problémy eura a na vysoké dluhy počítá s přísnými pravidly pro rozpočty a tvrdými sankcemi za jejich nedodržování. Konkrétně: odříznutí od peněz z evropských fondů a odejmutí práva podílet se na rozhodování v Evropské unii.

Plán navíc počítá se zavedením pravidel pro případ, že by některá země vyhlásila insolvenci. Němci také chtějí prosadit v celé Evropě daň z finančních transakcí a zákaz spekulací na pokles některých cenných papírů, jako to už zavedli v Německu.

Jenže na finančních trzích i u dalších evropských zemí narazili. Se zákazem sázek na pokles státních dluhopisů nesouhlasí Francie, Nizozemsko ani Finsko. Zaskočena je i Evropská komise, která mluví o nečekané "nekoordinované akci".

Velké nadšení nevzbudilo ani chystané zdanění finančních transakcí. Právě obava z chystané přísnější regulace znervózňuje trhy. Akcie tak silně propadly. Ty německé o 2,7 procenta, francouzská burza přišla o tři procenta, dvě procenta ztratila i burza v Praze.Euro po úvodním propadu na nejnižší hodnoty za čtyři roky naopak posilovalo. Jenže důvodem nejsou německá opatření, ale spekulace trhů, že se do hry vloží Evropská centrální banka a měnu podrží. 

"Trhy si myslí, že ECB podpoří Německo a podpoří nákupy kurz eura. Už ve středu zřejmě něco takového provedli Švýcaři," prohlásil Brian Dolan ze společnosti Forex.com. Kurz navíc podpořily i spekulace, že Řecko opustí eurozónu, nebo dokonce celou unii. Poté, co to Řekové popřeli, začalo znovu mírně oslabovat.