Short-selling

Short-selling spekulantům umožňuje vydělávat i v situaci, kdy trh klesá.
Spekulant si vypůjčí cenný papír a ve vhodnou chvíli jej prodá v naději, že ceny klesnou. V takovém případě stejný cenný papír později koupí levněji zpět a vrátí původnímu majiteli.
Rozdíl znamená zisk pro spekulanta.

Tažení Německa proti spekulantům nabírá na obrátkách. Německo se chystá trvale zakázat nekryté spekulace na pokles cen vybraných dluhopisů zemí eurozóny. Oznámil to dnes šéf tamního úřadu pro dohled nad finančním trhem (BaFin) Jochen Sanio.

Takzvaný naked short-selling, jak se tyto spekulace nazývají, země minulý týden zakázala prozatím jen přechodně. Obyčejného short-sellingu se zákaz netýká.

"BaFin minulý týden vydal dočasný zákaz na nekryté spekulace na pokles cen dluhopisů zemí eurozóny a na nekryté úvěrové swapy (CDS) na dluhopisy vlád zemí eurozóny," uvedl Sanio.

BaFin zakázal i spekulace na pokles cen vybraných akcií. "Německá vláda má v plánu tento zákaz uplatnit trvale," sdělil Sanio před novináři v Berlíně.

Legální nebo nelegální?

Spekulace na prodej cenných papírů, takzvaný short-selling, jsou nedílnou součástí transakcí na finančních trzích. Naproti tomu nekryté spekulace, tedy zmíněný naked short-selling, o které Němcům jde především, nejsou a nikdy nebyly považovány za zcela legální. Burzy je většinou pouze tolerují, ale snaží se je omezovat.

Short-selling spekulantům umožňuje vydělávat i v situaci, kdy trh klesá. Spekulant si vypůjčí cenný papír a ve vhodnou chvíli jej prodá v naději, že ceny klesnou. V takovém případě stejný cenný papír později koupí levněji zpět a vrátí původnímu majiteli. Rozdíl znamená zisk pro spekulanta. Jestliže se ale spekulant v úsudku zmýlí, transakce je pro něj ztrátová, neboť musí akcii koupit zpět dráž, než ji předtím prodal.

Nekryté spekulace se většinou objevují kvůli tomu, že na většině velkých burz je transakce fakticky vypořádána až tři dny po nákupu či prodeji cenných papírů. Podle investiční encyklopedie Investopedia je transakce nekrytá ve chvíli, kdy spekulant ani po třech dnech není schopen původnímu majiteli vrátit papír, jehož existenci si měl před spekulací ověřit.

Nesouhlas Evropy

Německo již kvůli zákazu z minulého týdne ocitlo pod palbou kritiky od svých unijních partnerů. Evropské státy odsoudily Berlín za to, že své usnesení nekonzultoval v Bruselu a jednal na vlastní pěst. Rozpačitě komentovali německý boj se spekulanty i analytici, kteří jej vnímají spíše jako zoufalý.

"Rozšíření zákazu hraje roli na domácí politické scéně, ale také narušuje důvěryhodnost německého, potažmo evropského hospodářského managementu," uvedla pro agenturu Bloomberg Razeen Sally z London School of Economics.

Kriticky se k německému plánu staví i Frank Dornseifer, šéf sdružení investorů Bundesverband Alternative Investments (BAI). "Předložený návrh ukazuje, že plán je nezralý a nebyl domyšlen do konce. Nyní nejsou trhy v propadu kvůli spekulativním obchodům, ale kvůli počínání regulátorů a politiků. Ti přicházejí s novými pravidly, která jsou stěží použitelná," stěžuje si Dornseifer.

Výbor pro regulaci evropských cenných papírů včerejší německý návrh pouze komentoval s tím, že situaci monitoruje.