Americké indexy

Dow Jones

9931 ( - 3,16 %)

SP 500

1064 ( - 3,44 %)

Nasdaq

2219 bodů ( -3,6 %)

Americké akciové trhy na konci týdne o více než tři procenta srazil nečekaně slabý vývoj na trhu práce, který vyvolal obavy o oživení americké ekonomiky. Klíčový Dow Jonesův index se znovu propadl pod hranici 10.000 bodů. Euro spadlo k dolaru nejníže za více než čtyři roky, když investory vyděsila hrozba pokračování evropské dluhové krize v Maďarsku. Od rizikových aktiv je odrazovaly rovněž špatné květnové údaje o zaměstnanosti v USA.

Dow Jonesův index ztratil 3,16 procenta a uzavřel na 9931,22 bodu. Index trhu Nasdaq klesl o 3,64 procenta na 2219,17 bodu.
Americká ekonomika vytvořila minulý měsíc 431.000 nových pracovních příležitostí, což bylo o dost méně, než se čekalo, a ještě velkou většinu z toho zajistila dočasně vláda přijímáním pracovníků na sčítání obyvatelstva.

Počet míst vytvořených soukromým sektorem skončil hluboko pod odhady. Čísla byla pro investory nepříjemným překvapením a naznačila, že oživování ekonomiky je slabší, než očekávali.

"Nelze to popsat jinak než jako naprosté zklamání," řekl agentuře Reuters Mike O´Rourke, hlavní analytik newyorské firmy BTIG LLC. "Když odečteme sčítání lidu, tak je to hodně mizerné," dodal.

Pokles vedly akcie průmyslových firem citlivé na vývoj ekonomického cyklu jako Caterpillar nebo United Technologies. Výrazně klesaly i bankovní akcie, jejichž souhrnný index ztratil téměř čtyři procenta.

Maďaři srazili euro

Euro na konci týdne vůči dolaru poprvé za více než čtyři roky propadlo pod hranici 1,20 USD a jeho kurz srážela hlavně slova maďarských vládních činitelů, která vyvolala obavy z rozšíření dluhové krize do Maďarska.

Představitel maďarské vlády projevil obavu ohledně schopnosti země dodržet podmínky úvěru dohodnuté s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a Evropskou unií (EU), což podtrhl mluvčí premiéra slovy, že země je v tíživé situaci. Od MMF si země zasažená finanční krizí půjčila 25 mld. EUR. Čeln vlády si sice pravděpodobně jen chystal politické prostředí k prosazování dalších úsporných opatření a nedomyslel možné dopady na kapitálové trhy.

Ty okamžitě Maďarům na oplátku zvýšily rizikové prémie na státní dluhopisy. Srovnání Maďarska s Řeckem sice nepovažuje většina analytiků za relevantní, ovšem vystresovaní investoři zprávu vzali jako další důkaz problému Evropy a výsledkem byl prudký pád eura a většiny akciových burz. 

K odchodu investorů od rizikových aktiv výrazně přispěla i právě nepříznivá zpráva z amerického trhu práce, kvůli níž padaly akcie a měny s vyššími úroky, zatímco zpevňovaly měny vnímané jako bezpečné, například japonský jen a švýcarský frank.

Euro kleslo k dolaru až na 1,1956 USD, nejníže od března 2006, a ke konci newyorského obchodování se pohybovalo kolem 1,20 USD s denní ztrátou asi 1,2 procenta. Dolar přitom k jenu klesl o 1,2 procenta na 91,51 JPY, takže euro k japonské měně oslabilo o více než dvě procenta na zhruba 110,50 JPY.