Bankovní rada České národní banky ponechala úrokové sazby beze změny. Informoval o tom mluvčí ČNB Marek Petruš.

Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na historickém minimu 0,75 procenta. Středeční jednání o sazbách bylo posledním za funkčního období guvernéra Zdeňka Tůmy. Od července jej ve funkci šéfa bankovní rady nahradí současný viceguvernér Miroslav Singer. Kdo nahradí Singera v bankovní radě určí prezident Václav Klaus.

K měnové politice ČNB Tůma uvedl, že je možné být oprávněně hrdý na zavedení cílování inflace na konci 90. let minulého století a vysokou míru transparentnosti centrální banky. "Byli jsme pionýry v cílování inflace a dostali jsme se na špičku mezi centrálními bankami," uvedl Tůma.

Rozhodování o úrokových sazbách a měnového zasedání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm bankéřů. Pro ponechání úrokových sazeb beze změny hlasovali centrální bankéři jednomyslně. Naposledy ČNB snížila úrokové sazby na počátku května.

Důvodem pro ponechání sazeb je podle Tůmy očekávání, že inflace bude v horizontu měnové politiky, tedy za šest až osm čtvrtletí, blízko dvouprocentního inflačního cíle.

Ekonomika se zvedá

Rizikem dalšího vývoje tak, jak jej odhaduje ČNB, je podle Tůmy vývoj úrokových sazeb v zahraničí, kurz koruny, aktuální vývoj inflace a nové informace z reálné ekonomiky a trhu práce. "Rizika prognózy jsou zhruba vyrovnaná... Záleží ovšem na tom, jak se budou rizika vyvíjet," uvedl Tůma.

Nové informace z ekonomiky jsou podle guvernéra obecně v souladu s celkovém vyzněním prognózy centrální banky. Zatímco v prvním čtvrtletí HDP rostl o 1,1 procenta, ČNB očekávala v prognóze růst o 1,8 procenta. Inflace byla v květnu vyšší, než ČNB předpokládala. Nižší proti odhadům ČNB byla nezaměstnanost.

Tůma také řekl: „potvrzuje se, že se ekonomika zvedá“, „v nejbližším období je pravděpodobná stabilita sazeb“.

K měnové politice ČNB Tůma uvedl, že je možné být oprávněně hrdý na zavedení cílování inflace na konci 90. let minulého století a vysokou míru transparentnosti centrální banky. "Byli jsme pionýry v cílování inflace a dostali jsme se na špičku mezi centrálními bankami," uvedl Tůma. Centrální banka zveřejňuje například hlasování centrálních bankéřů, jako jedna z mála centrálních bank v prognóze odhaduje i vývoj kurzu měny.

Vývoj ekonomiky změně sazeb nenahrává

Analytici dnešní krok ČNB očekávali. Proti změně úrokových sazeb nyní hovoří podle nich údaje z tuzemské ekonomiky. "Inflace je nad nejnovější prognózou ČNB, na druhé straně růst ekonomiky za předpoklady ČNB zaostává. Možností, co s tím dělat, jsou v případě měnové politiky silně limitované. Vyčkávací politika je proto, podle mého názoru, nejvhodnější taktikou minimálně do konce letošního roku," uvedl například analytik ČSOB Petr Dufek.

Argumentem pro ponechání sazeb beze změny je podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky i vyšší šance na úspornější rozpočtovou politiku. "Vývoj evropské ekonomiky je pak přetrvávající klíčovou nejistotou," dodal.

"Neočekáváme, že by bankovní rada v průběhu tohoto roku sáhla k jakékoli změně sazeb. Směrem dolů je prostor velmi malý a účinnost takovéhoto kroku by již byla značně omezena. Dalším faktorem, který hovoří proti dalšímu poklesu sazeb je slabší kurz české koruny. Zvyšování základních úrokových sazeb prozatím brání pomalý ekonomický růst, který je pod očekáváním centrální banky," doplnil Josef Novotný, analytik Fio banky.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. V loňském roce kvůli krizi ovšem toto pravidlo příliš neplatilo a tržní sazby reagovaly na vývoj sazeb ČNB pouze v omezené míře.