10 let Tůmova působení v úřadu guvernéra

Jedinou intervenci
na devizovém trhu během Tůmova působení v úřadu guvernéra provedla ČNB v roce 2000 s cílem oslabit kurz posilující české koruny.

Do úřadu
navrhl Tůmu Václav Havel. Na popud premiéra Zemana ale putoval Havlův krok k ústavnímu soudu. Zemanovi se tehdy nelíbilo, že prezident rozhodl o jmenování Tůmy sám.

Dozor nad finančním trhem
v Česku svěřil parlament v únoru roku 2006 výhradně do rukou ČNB. Centrální banka se tak z původních čtyř institucí stala jediným regulátorem trhu.

Je to deset let. Za tu dobu koruna posílila z 34,70 koruny na 25,80 koruny za jedno euro. Inflace se snížila ze 4,5 procenta na jedno procento. Úroky České národní banky 11krát vzrostly a 20krát klesly, aby se dostaly až na historické minimum 0,75 procenta.

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, který právě před necelými deseti lety do čela centrální banky nastoupil, o nich tento týden rozhodoval naposledy. A na rozloučenou již žádné překvapení trhům nepřichystal. Bankovní rada ponechala jednomyslně úroky na nejnižší hodnotě v dějinách Česka.

Nedůvěra a úspěch

Tůma během svého desetiletého vedení učinil podle mnohých z ČNB mezinárodně respektovanou finanční instituci, která dokázala ochránit Česko před nejtěžšími dopady světové ekonomické krize.

To ostře kontrastuje s tím, co se strhlo kolem jeho nástupu do funkce. Tehdejší premiér Miloš Zeman dokonce kvůli Tůmovi podal stížnost k Ústavnímu soudu. Podle něho totiž prezident Václav Havel potřeboval ke jmenování Tůmy kontrasignaci premiéra. A Tůma se nezamlouval ani předsedovi ODS a šéfovi opozice Václavu Klausovi. Oba se Zemanem totiž považovali Tůmu za příliš velkého přítele Havlova hradu a vlivové skupiny kolem Patria Finance, kde Tůma na začátku své kariéry pracoval jako hlavní ekonom.

Zeman však s ústavní stížností neuspěl a Tůma se stal druhým guvernérem ČNB. Klaus už jako prezident mu nakonec v roce 2005 prodloužil mandát a Tůma tak v čele centrální banky nakonec přežil šest ministrů financí.

Dnes jeho působení kladně hodnotí většina domácích ekonomů. Časopis Global Finance Tůmu na podzim 2009 zařadil mezi sedm nejlepších centrálních bankéřů světa uplynulého roku. Zdůvodnění uvádí, že Tůma sice, stejně jako mnoho dalších centrálních bankéřů, podcenil hloubku přicházející hospodářské krize, ovšem jeho další kroky byly správné a zabránily ještě většímu zpomalení ekonomiky. Tůmou vedená ČNB začala razantně snižovat úrokové sazby v srpnu 2008, i když v tu dobu byla ještě poměrně vysoká inflace.

Tůma také otevřel ČNB více veřejnosti, když pod jeho vedením začala zveřejňovat prognózy úrokových sazeb, hlasování členů rady ČNB a prognózu kurzu koruny.


Jak vidí Zdeňka Tůmu čeští ministři financí

Jak byste zhodnotil vaši spolupráci s odcházejícím guvernérem v době, kdy jste vedl ministerstvo financí?

 

Pavel Mertlík ve funkci 1999 - 2001

Spolupráci s panem guvernérem bych označil za velmi dobrou, dokonce až prvotřídní. Samozřejmě se stalo, že ministerstvo financí mělo odlišná stanoviska od stanovisek centrální banky. Například si vzpomínám na projekt Státní pokladny, na kterém ministerstvo pracovalo, ale České národní bance se nelíbil. Vždy jsme ale jednali věcně. Jakékoliv problémy se řešily přímo, otevřeně a bez zbytečných emocí.

Jiří Rusnok ve funkci
2001 - 2002

Pro mě byl Zdeněk Tůma člověkem na svém místě. Nebyla to tehdy jednoduchá doba po problémech s IPB a doznívání krize. Museli jsme často vést dlouhé debaty o jemném ladění české ekonomiky, přesto byla spolupráce s guvernérem dobrá a konstruktivní, což je o něm všeobecně známo. Já jsem se účastnil prakticky všech zasedání centrální banky a řešení problémů probíhalo vždy v přátelské atmosféře.

Bohuslav Sobotka ve
funkci 2002 - 2006

Během těch čtyř let, kdy jsem měl možnost spolupracovat s panem Tůmou, jsme museli řešit složité problémy jako třeba dědictví po IPB nebo pád Union banky. Spolupráce však byla vždy velmi korektní. Pan guvernér často chodil na jednání vlády a samozřejmě ne vždy jsme měli stejný názor, například na rozpočtovou politiku. Své nesouhlasy ale dokázal dobře argumentovat a případné neshody jsme vždy vyřešili.

Eduard Janota ve funkci 2009 - současnost

Zdeněk Tůma je velmi dobrý guvernér, seriózní člověk a můj dlouholetý kamarád. Vždy jsem si ho vážil pro jeho odborné znalosti, korektní způsob jednání i profesionální přístup. Za dobu mého působení na postu náměstka ministra financí jsme měli rozdílný názor například na emisi eurobondů v roce 2004, kdy došlo k velkému přílivu kapitálu v rámci privatizace a koruna posilovala. Česká národní banka tehdy nebyla emisi nakloněna, já jsem si ji ale vydupal. My jsme tehdy navíc preferovali, aby byly dluhopisy pro lidi co nejlevnější, a tudíž jsme navrhovali variantu bez zajištění. Centrální banka ale požadovala jejich zajištění a my jsme doporučení ČNB poslechli.