Banky ve Velké Británii ve čtvrtek dopisem vyzvaly tamního premiéra Davida Camerona, aby na nadcházející schůzce skupiny G20 tlačil na koordinovaný přístup k regulaci finančních institucí. Banky se obávají, že změny pravidel budou příliš hluboké a poškodí jejich zájmy. Schůzka G20 se bude o víkendu konat v Torontu.

"Pokrok, jehož skupina G20 zatím dosáhla, je ohromující. Nyní ale dospěl na důležitou křižovatku," píše v dopise šéf britské banky HSBC Stephen Green, který je zároveň předsedou Britské bankovní asociace (BBA). "Vyzýváme Vás proto, abyste své kolegy přesvědčil, aby se přihlásili ke koordinovanému zavádění chystaných opatření," píše dále Green v dopise, z něhož cituje agentura Reuters.

Podle Greena je důležité, aby členové G20 ve svých zemích zachovali otevřenost trhů a vyhnuli se takovým rozhodnutím, které by mohly znamenat návrat k protekcionizmu. Skupina G20 sdružuje vyspělé a rozvojové země, jejichž ekonomiku tvoří podstatnou část celosvětového výkonu.

Podle informovaných zdrojů poslali podobný dopis lídrům G20 i zástupci bank v Německu, Francii a některých dalších evropských zemích. Například britská bankovní asociace uvedla, že skupina G20 musí zamezit tomu, že výsledkem regulačních opatření bude menší výběr, slabší konkurence a nižší dostupnost úvěrů.

Bankovní asociace také tvrdí, že pokud bude regulace příliš tvrdá, mohlo by být výsledkem ohrožení začínajícího oživení globální ekonomiky. Velkou pozornost je podle šéfa asociace třeba věnovat návrhům na změnu vnitřních finančních ukazatelů, které určují kapitálovou vybavenost bank a případnou připravenost vypořádat se s problémy.

Podle bank je třeba nová pravidla zavádět celosvětově, postupně a dbát při tom na správné načasování změn. Banky předpokládají, že přísnější regulace by mohla v příštích asi pěti letech snížit růst hrubého domácího produktu Spojených států, eurozóny a Japonska až o tři procenta a způsobit zánik skoro deset milionů pracovních příležitostí.