Takový výběr v ceně za palivo už řidiči v Česku dlouho neměli. Závratné rozdíly panují často hned u sousedních pump. Vydělávají přitom všichni. Jedni na vysokých prodejích, druzí na zvýšené marži.

Například v Praze je k mání nejprodávanější Natural 95 za 34,50 koruny, ale i za cenu o čtyři koruny nižší. A rozdíl v ceně u dálnice nebo jinde na okresní silnici se blíží i pěti korunám. Na tankování tak mohou řidiči ušetřit měsíčně několik set korun. Rozdíl v cenách se přitom zvyšuje po celém Česku.

Velcí a dražší distributoři, jako jsou Benzina, Shell, OMV nebo Agip, jsou přesvědčeni, že za tím vším je podvod. Respektive narůstající prodeje paliv, ze kterých překupníci nezaplatí spotřební daň nebo DPH, ušetří pro sebe desítky milionů, a přesto mohou vybraným pumpám dodávat palivo za cenu, „zvýhodněnou“ o několik korun.

Pochybné dovozy?

„V poslední době opět rostou pochybné dovozy paliv z Rakouska. Ten současný vysoký rozdíl v cenách je tak jednoznačně daný růstem daňových podvodů. Solidní prodejci tomu nemohou konkurovat,“ tvrdí Martin Durčák, šéf Benziny.

„My ale pracujeme s marží pouhých několika desetníků a díky tomu prodáme mnohem víc než leckdo jiný. Žádný podvod v tom není,“ tvrdí Jiří Ondra, spolumajitel jedné z nejlacinějších a z podvodů také nejčastěji podezíraných čerpacích stanic – Tank Ono. Loni firma zvýšila tržby o půl miliardy a vydělala 35 milionů, trojnásobek předloňského zisku.

Stát tratí nejméně pět miliard

Lidé z petrolejářské branže ale argumentu nízkých marží moc nevěří. „Marže na pokrytí všech nákladů je kolem 1,50 koruny, někde dosahuje až ke čtyřem korunám. To je rozdíl 2,50. Ale v současné době je rozdíl marží i kolem čtyř korun. To bez nákupu nezdaněného paliva nejde dosáhnout,“ říká jeden z předních petrolejářských odborníků, který chce zůstat v anonymitě.

Ministerstvo financí, celní správa a berní úřady už od loňska řeší s petrolejáři jak podvodům zabránit. Zatím marně. Mluví se o stále rostoucích dovozech nezdaněných paliv z Rakouska, nemizí ani v tuzemsku rozšířené machinace s nezaplaceným DPH. Odhady ministerstva financí uvádějí roční daňovou ztrátu kolem pěti miliard korun, ve skutečnosti bude ale ještě vyšší.