Britský spekulant Anthony Ward nakoupil minulý týden 240 000 tun kakaových bobů za 992 milionů dolarů. Jde o největší nákup kakaa za posledních 14 let. Podle informací BBC hodlá majitel britského hedgeového fondu kakaové boby uskladnit v Anglii a Holandsku a spekulovat na další nárůst ceny této komodity.

Chris Skinner, ředitel Financial Services Club v programu BBC Today přirovnal nakoupené množství "k veškerému kakau v Evropě", které by naplnilo "pět Titaniků". Zároveň upozornil, že akce může spekulantovi vyjít, jen loni stoupla cena kakaových bobů o 16 procent.

Světové ceny čokolády, které jsou přímo závislé na ceně kakaa, se za poslední dva roky téměř zdvojnásobily kvůli špatným sklizním ve významných afrických produkčních zemích kakaa, Ghaně a Pobřeží Slonoviny. Podle analytiků se Wardovi obřím nákupem dále podaří přiškrtit nabídku kakaa, což povede k dalšímu růstu cen. Potom může začít prodávat. Stejně se Wardovi povedlo vydělat už v roce 2002.

Anthony Ward se podílel na založení hedgeového fondu Armajaro v roce 1998. Je bývalým předsedou Evropské kakaové asociace.

"Na trhu je možné spekulovat s jakoukoli komoditou, od kukuřice a pšenice až po ropu a zlato," dodává BBC Skinner.

Spekulace poškozují zemědělce, tvrdí aktivisté

Aktivisté z organizace bojující proti chudobě World Development Movement volají po zavedení limitů, aby spekulanti nemohli uměle ovlivňovat ceny kávy, kakaa a pšenice.

Představitel této organizace Tim Jones tvrdí, že spekulace poškozují zemědělce a přispívají k nárůstu chudoby. Zemědělci pod vlivem falešně vysokých cen pěstují nevhodné plodiny a trpí potom finančními ztrátami, když spekulanti pustí zásoby na trh a sníží ceny.

"Toto byl jeden z důvodů, proč v roce 2008 přibyly stovky milionů lidí trpících hladem," tvrdí Jones. Organizace žádá po Velké Británii a Evropské unii, aby proti obřím spekulacím zavedly na trhu limity, tak jak fungují třeba ve Spojených státech.