Evropské akcie zahájily týden růstem. Podle očekávání jim pomohly banky, které vyšly dobře ze zátěžových stresstestů. Výsledky těchto testů dopadly víceméně dle očekávání, když problémy by mohly mít především malé španělské záložny.

Pondělní zájem se tak točí hlavně kolem bank, jejichž akcie zpevňují v úlevě z výsledků stresstestů. Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po zahájení obchodování vykazoval zisk asi 0,3 procenta a pohyboval se kolem 1048 bodů. Pohybuje se tak blízko dvoutýdenního maxima. Index pražské burzy PX vykazoval kolem 10:00 zisk téměř 0,6 procenta na 1172,9 bodu.

Akcie francouzských bank BNP Paribas a Société Générale, stejně jako britské Barclays, vykazovaly krátce po otevření burz zisky od 2,2 do 3,2 procenta.

Do plusových čísel se dostává v pondlěí i pražská burza. Index pražské burzy si na začátku nového týdne připisuje necelé procento a roste na 1174 bodu. Výraznější vzestup zaznamenává Erste Bank, která přidává více než 2 procenta a také KIT digital s růstem pohybujícím se kolem 3 procent.

Pozitivní reakce na stress testy byla patrná i v Asii. Hlavní asijské akciové trhy si po ránu připisovaly zisky na úrovni desetin procent. Podle porfolio manažera akciového fondu Conseq Investment Management Michala Stupavského se ale reakce asijských trhů můžou rozprostřít do více dní, mohou zareagovat i koncem tohoto týdne.

„Bylo zjevné, že testy nepřinesou zásadní zlom do dohledu nad evropským bankovním sektorem. U všech bank, u kterých se vědělo, že měly nebo mají problémy, tak neprošly. Nicméně žádná další banka, u které by se to nečekalo, se mezi těmi hříšníky neobjevila,“ řekl Stupavský pro Český rozhlas.

Měkké testy

Dlouho očekávané výsledky zátěžových zkoušek ukázaly, že z 91 bank, které se testů zúčastnily, jich neprošlo pouze sedm. Ty nyní budou muset doplnit kapitál, a to v celkové výši asi 3,5 miliardy eur. Například banka Goldman Sachs ještě před zátěžovými testy prováděla vlastní výpočty, podle nichž by oficiálními zkouškami nemělo projít asi deset bank. Podle Goldman Sachs jim mělo chybět asi 38 miliard eur.

Testy ale nebudí značný respekt, přední evropské listy upozorňují, že podmínky byly příliš měkké a smyslem bylo jen uklidnit trhy. "Pro určitou část investorů a analytiků působí Evropa dojmem, že si tak trochu lže do kapsy. Nejkrizovější scénář zahrnující krach nějaké evropské země a míru ohrožení bankovního plynoucí z množství netestovaných malých finančních ústavů rozesetých po Evropě totiž páteční zátěžové testy nesimulovaly," podotknul Jan Michelfeit, analytik Commerzbank.

Fakt, že testy neukázaly vážné problémy v evropském bankovním sektoru, tak podle expertů nesvědčí o dobré kondici bank, ale o špatně připravených zkouškách. Většina komentátorů se tak omezuje na konstatování, že výsledky testů splnily původní zadání: uklidnit trhy. Podle části komentátorů testy ale poskytly alespoň cenné informace, s nimiž se dá pracovat.

Britský ekonomický list Financial Times dnes také na titulní straně napsal, že Německo navzdory původním dohodám zapřelo část výsledků zátěžových testů. Němci u šesti ze 14 testovaných bank nezveřejnili objem státních dluhopisů, které finanční ústavy vlastní. To byl přitom základní účel testu. Chování Němců tak navozuje podezření, že německé banky mají co skrývat.