Slovenská vláda chce prosadit balík rozsáhlých změn v systému daní a odvodů, který by měl v roce 2011 zvýšit příjmy veřejných financí o 440 milionů eur (zhruba 11 miliard Kč). Informoval o tom v pondělí ministr financí Ivan Mikloš. Zrušit by se měla například řada výjimek a zvýhodnění, jako například nezdaňování paušálních náhrad ministrů nebo soudců. Nová pravidla, která mají zabránit růstu deficitu veřejných financí, by měla platit od ledna 2011.

Do nezdanitelného základu daně podle informací slovenských Hospodářských novin nově nebude možné započítat příspěvky na účelové spoření, životní pojištění či doplňkové důchodové spoření. Mají být také sjednoceny výdajové paušály na jedinou sazbu 30 procent. Doteď se uplatňují paušály ve výši 25, 40 a 60 procent. 

Nezdanitelná část základu daně se bude nově uplatňovat jen na tzv. aktivní příjmy,  čímž se mají zvýhodnit příjmy plynoucí z práce oproti příjmům z výnosů kapitálu. Nebude se nově vztahovat na příjmy z nájmu či cenných papírů, napsaly slovenské HN.

"Důvodem těchto změn je nezbytné ozdravení veřejných financí, ale i snaha o další zjednodušení daňového a odvodového systému a odstranění neodůvodněných výjimek a deformací, které v systému stále ještě jsou," řekl Mikloš.

Navrhované úpravy podle ministra přinesou v dalších letech do rozpočtu stovky milionů eur. V roce 2012 by měly příjmy rozpočtu stoupnout o 560 milionů eur, v následujícím roce o 635 milionů eur.

Ozdravení veřejných financí patří k hlavním cílům nového kabinetu Ivety Radičové, který nastoupil po červnových parlamentních volbách. Ministerstvo financí už sdělilo, že ozdravný balík na příští rok by měl dosáhnout zhruba 1,7 miliardy eur, tedy 2,5 procenta ročního výkonu ekonomiky. Většinu této sumy by měly tvořit úspory státu.