Tuzemský bankovní sektor by podle aktuálních zátěžových testů ČNB nebyl ohrožen ani v případě velmi nepříznivého vývoje ekonomiky a finančního sektoru. ČNB o tom informovala na internetu. Ve všech scénářích možného vývoje by si bankovní sektor udržel kapitálovou přiměřenost nad osmi procenty, což je minimum požadované centrální bankou.

Základní scénář v testech odpovídá oficiální srpnové makroekonomické prognóze ČNB. Předpokládá pozvolný růst ekonomiky, postupný růst inflace k inflačnímu cíli, mírné zhodnocování měnového kurzu a stabilitu krátkodobých úrokových sazeb s jejich pozvolným růstem od druhé poloviny roku 2011.

Extrémní scénář

Zátěžový scénář Dluhová krize zachycuje kombinaci slabé ekonomické aktivity v ČR i v zahraničí, tedy recese ve tvaru písmene W, s nepříznivým vývojem na finančních trzích. Scénář rovněž předpokládá krize na trzích vládních dluhopisů zemí jižní části EU, která zapříčiní pokles hodnoty expozic českého bankovního sektoru vůči zmíněným zemím o polovinu. "Tento scénář je považován za velmi extrémní a výrazně nepravděpodobný," uvedla ČNB.

V případě negativního vývoje scénáře by se podle ČNB mohlo několik bank dostat do situace nedostatečné kapitálové přiměřenosti a banky by musely navýšit kapitál o necelých 3,5 miliardy korun. To je je ovšem podle centrálních bankéřů z hlediska rozměru sektoru nevýznamná hodnota.

Základní scénář

Základní scénář předpokládá, že banky budou nadále vytvářet provozní zisk, a to zhruba na úrovni minulého roku. Scénář Dluhová krize by již přinesl provozní zisk bank zhruba o 30 procent nižší. "Některé banky se tak v případě zátěžového scénáře mohou dostat do situace výsledné ztráty z hospodaření, což má okamžitý vliv na pokles regulatorního kapitálu," uvedla centrální banka.

Podíl tzv. úvěrů v selhání na úvěrech celkem u nefinančních podniků bude v základním scénáři nadále růst, a to až k deseti procentům v polovině roku 2011. U domácností odhaduje ČNB mírný nárůst úvěrů v selhání o zhruba jeden procentní bod ke konci roku 2010 z hodnoty 4,5 procenta v červnu 2010. V nepříznivém scénáři Dluhová krize se nárůst úvěrů v selhání projevuje poměrně vysokými ztrátami ze znehodnocení úvěrů.

Testy banka provedla v srpnu na datech známých ke konci června a zaměřují se na následující dva roky. Ke konci června činila kapitálová přiměřenost bankovního sektoru téměř 15 procent.

Naposledy centrální banka zveřejnila zátěžové testy bank v červnu v rámci pravidelné Zprávy o finanční stabilitě. I tehdy by banky odolaly bez zásadnějších dopadů i velmi nepříznivému vývoji.