Americká centrální banka (Fed) nemohla v září 2008 legálním způsobem zachránit investiční banku Lehman Brothers, která svým pádem zahájila rozsáhlou finanční krizi. Řekl to v čtvrtečním svědectví před kongresovou Komisí pro vyšetřování finanční krize šéf Fedu Ben Bernanke. Řekl také, že nese zčásti vinu na vyvolání pocitu, že Lehmana bylo možné sanovat.

Bernanke před komisí uvedl, že považuje za "velmi pravděpodobné", že Lehman Brothers byla insolventní a postrádala dostatečné zástavy k tomu, aby jí Fed mohl půjčit a odvrátit její krach. Proč to neřekl v Kongresu ve dnech po pádu Lehmana, vysvětlil Bernanke svými obavami z toho, že takové vyjádření by ještě zhoršilo paniku na již tak vyděšených trzích.

"Lituji, že jsem tehdy nebyl přímočařejší, protože se tím podpořil mylný dojem, že jsme mohli udělat něco, co jsme ve skutečnosti udělat nemohli," řekl Bernanke. Předseda komise Phil Angelides ve středu nadhodil otázku, zda v rozhodnutí nezachránit Lehman Brothers nehrála roli politika.

"S velkým zdráháním a skutkem jsem uznal, že jiná možnost neexistuje," řekl Bernanke. "Jediný způsob, jak bychom mohli Lehmana zachránit, by byl protizákonný a nejsem si jist, že bych byl ochoten připustit pro Federální rezervní systém a náš právní řád takové důsledky," dodal.

Centrální banka je pro banky ve finančních potížích poslední pomocnou instancí, ze zákona však její úvěry musí být kryty kvalitními zástavami. Bernanke uvedl, že podle "jednomyslného názoru" právníků a vedení newyorské pobočky Fedu, Lehman tento požadavek nesplňuje.

Reformy nemusí být nápomocné

Komise ve čtvrtek uzavřela dvoudenní slyšení, v němž řešila problém těch bank, které jsou "příliš velké, aby padly". Fed před pádem Lehmana zachránil menší investiční banku Bear Stearns, proto byl také kolaps Lehmana takovým šokem. Poté spolu s vládou poskytoval desítky miliard dolarů na záchranu dalších velkých bank. Nákladné sanace bank přijala většina veřejnosti s velkou nevolí.

Bernanke a předsedkyně Federální společnosti pro pojišťování vkladů (FDIC) Sheila Bairová uvedli, že nová rozsáhlá legislativa finanční regulace může snížit rizika budoucích finančních problémů a omezit výdaje na záchranu bank. Podle nich to však není nijak jisté, protože to záleží především na tom, jak budou regulační orgány jednotlivé směrnice zavádět do praxe. "Pokud se zavádění změn nebude správně realizovat, nemusely by reformy ani zabraňovat krizím ani omezovat otřesy na trzích v případě, že ke krizi dojde," řekla Bairová.