Společnost CPI Byty, součást investiční a developerské skupiny CPI Group, zahájila se svými nájemníky vyjednávání o výši nájemného po ukončení regulace nájmů. Současné měsíční nájmy ve výši 25 až 46 korun za metr čtvereční chce CPI zvýšit na 40 až 80 korun. Oznámila to ve středu firma. Záměr podrobilo kritice Sdružení nájemníků ČR. Skupina CPI Group vlastní v Česku ve 13 městech 12.865 nájemních bytů. Je po společnosti RPG Byty druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v zemi.

Od ledna 2011 se bude v případě bytů vlastněných CPI týkat ukončení regulace 8000 bytů v celém Česku, od roku 2012 dalších 1800 bytů v Praze, Slaném a Liberci.

Nájemné zřejmě i dál poroste

Regulované nájemné se v současnosti podle Bacíka v bytech vlastněných skupinou pohybuje od 25 do 46 korun na metr čtvereční za měsíc. "Naše představa je, že by se smluvní nájemné pohybovalo mezi 40 a 80 korunami na metr čtvereční, v závislosti na uvedených podmínkách. Proto chceme jednat s každým nájemníkem zvlášť," uvedl Daniel Bacík odpovědný za obchodní politiku CPI Byty.

Ani zmíněné navýšení ale nemusí být pro nájemníky v bytech CPI konečné. "Uvědomujeme si, že kvůli sociálním dopadům nelze regulované nájemné okamžitě dorovnat na hladinu tržního. Smluvní nájemné představuje určitý mezistupeň. Jeho postupným navyšováním bychom chtěli tržních nájmů dosáhnout do tří let," doplnil Bacík.

"Obeslali jsme nájemníky s výzvou, aby se dostavili na konkrétní místo, kde s nimi budeme výši smluvního nájemného projednávat formou dodatku ke stávající nájemní smlouvě," řekl manažer z CPI.

Sdružení nájemníků požaduje nový zákon

Záměr CPI zvýšit nájmy ve středu kritizoval předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba. "Společnost si bezesporu uvědomuje, že takzvané tržní nájemné je pro drtivou většinu nájemců likvidační a že lidé nebudou schopni toto tržní nájemné na úrovni 300 procent dnešního platit, a proto farizejsky nabízí navýšení na dvojnásobek každý rok," řekl.

Podle platných zákonů bude možné po ukončení regulace výši nájemného určit jen dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem. Současné normy už ale neřeší, jak se výše nájemného určí, pokud se obě strany nedohodnou.

"Popsaná situace povede k nárůstu soudních sporů a jediné rozumné řešení je přijmout zákon, který by stanovil způsob stanovení nájemného, aby pronajímatel mohl řádně pečovat o udržovaný bytový fond s přiměřeným ziskem a nájemce byl chráněn před zneužitím hospodářského postavení pronajímatele. Neumíme si bez existence takového zákona představit řešení soudních cenových sporů," soudí předseda Sdružení nájemníků.

Nájemné v regulovaných bytech se v roce 2011 zvýší podle již dřívějšího odhadu ministerstva pro místní rozvoj v průměru o 16 procent. Tam, kde již regulace nájmů skončila, by lidé za bydlení měli příští rok zaplatit pravděpodobně stejně jako letos.

Průměrný letošní růst nájmů v regulovaných bytech se pohyboval kolem 17 procent, v roce 2009 to bylo 30 procent. Celkově se regulované nájemné týkalo asi 750.000 domácností.

Postupnou deregulaci schválili poslanci v roce 2006. Kvůli silnějšímu růstu nájmů, než se původně předpokládalo, byla deregulace loni v některých městech prodloužena o tři roky, tedy do roku 2012. Jde o byty ve všech krajských městech kromě Ostravy a Ústí nad Labem. Do této kategorie patří také města nad 10.000 obyvatel ve Středočeském kraji.

 

Výše regulovaného nájemného v nájemních bytech CPI Byty v roce 2010:

MěstoRegulovaný nájem v Kč za metr čtvereční
Česká Lípa46,00
Český Těšín38,00
Děčín29,50
Jablonec nad Nisou46,20
Liberec*48,80
Litvínov25,18
Most29,50
Nové město pod Smrkem43,00
Praha*94,40
Slaný*49,24
Teplice29,50
Třinec38,00
Ústí nad Labem29,50

* konec deregulace v roce 2012

Zdroj: CPI Byty