Ačkoliv investoři věří spíše tomu, že Dublin bude potřebovat finanční pomoc pouze v případě výjimečných nečekaných ztrát bank nebo jiného vážného narušení ekonomiky, výprodej irských obligací upozorňuje na stále trvající zranitelnost dluhopisového trhu eurozóny.

Evropská centrální banka (ECB) proto musela v pátek zasáhnout, aby trh stabilizovala, a nakoupila irské vládní dluhopisy. Podle obchodníků ale intervence ECB dosáhla řádu pouze desítek milionů eur.

Mezinárodní měnový fond (MMF) zareagoval prohlášením, že si nemyslí, že Irsko bude potřebovat finanční podporu.

Úroky z dvouletých vládních dluhopisů poskočily o 0,5 procentního bodu na 3,54 procenta. Úroky z dluhopisů s desetiletou splatností se dokonce vyšplhaly na své jedenáctileté maximum 6,17 %.

Opilecký výstup premiéra

Další zkouškou projdou irské dluhopisy zítra. Bude se konat aukce čtyřletých a osmiletých obligací.

"Pro Irsko tu nejsou žádní kupci kvůli obavám o bankovní sektor a hospodářství. Irsko a také Portugalsko přinášejí investorům velmi mnoho starostí," vysvětluje Domenico Crapanzano ze společnosti Jefferies.

Ve zmiňované zprávě banky Barclays Capital stojí: "Pokud se odchýlí makroekonomické podmínky od našeho načrtnutého scénáře oživení a ve finančním sektoru se vynoří nečekané ztráty, pak by pro vládu představovala nejlepší možnost, jak stabilizovat trh, finanční pomoc od Evropské unie a MMF."

Závěry britské banky přitom kontrastují s analýzou banky Credit Suisse.

"Irské problémy jsou značné, ale vláda i ekonomika si, zdá se, vedou poměrně dobře a vypořádávají se s nimi," shrnují ve své zprávě analytici Credit Suisse.

Ačkoliv investoři připisují zemětřesení na dluhopisovém trhu právě této zprávě, mluvčí opoziční labouristické strany Joan Burton naznačil, že za tím stojí exces premiéra Briana Cowena.

Ten byl totiž po svém vystoupení pro irský rozhlas v minulém týdnu nařčen, že byl "opilý nebo s kocovinou". Premiér se obvinění snažil zmírnit. "Měl bych být obezřetnější, jak vedu společenský život," zpytuje svědomí Cowen. "Nesnesl bych, kdyby si někdo myslel, že svou práci neberu vážně. Ale i při vykonávání tohoto povolání se snažíte být sám sebou. Jde jen o to najít rovnováhu," brání se premiér.

Ekonomiku dusí banky

Deficit státního rozpočtu Irska (bez nákladů na rekapitalizaci bank) je jeden z nejvyšších v EU. V letošním roce dosahuje 11,6 procenta HDP. Výdaje na záchranu bank přidaly k veřejnému dluhu dosud téměř 25 miliard eur (zhruba 617 miliard korun). Očekává se, že v roce 2012 dosáhne veřejný dluh sta procent hrubého domácího produktu.


Pro irské dluhopisy tu nejsou žádní kupci kvůli obavám o bankovní sektor a hospodářství.
Domenico Crapanzano, šéf obchodu pro Evropu v investiční bance Jefferies


Deficit státního rozpočtu Irska

11,6%
HDP, letošní rok


další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft