Stavební spoření

Současná/aktuální státní podpora (příspěvek) činí 15 % z ročně uspořené částky, maximálně však 20 tisíc korun, což představuje částku tři tisíce korun ročně. Optimální je tedy spořit 20 tisíc ročně. Klient může mít libovolné
množství smluv o stavebním spoření,
i u různých stavebních spořitelen, ale
v jednom roce může čerpat státní příspěvek vždy jen na jednu smlouvu.
Získání státní podpory je obvykle vázáno na dobu spoření nejméně 6 let. Pro rok 2011 a na následující roky má činit maximální výše státní podpory jednotných 2000 korun pro všechny smlouvy, bez ohledu na
termín uzavření (10 % z ročně nově naspořené částky, maximálně z 20 tisíc korun).
Současně dojde ke zrušení osvobození od daně z úroků počínaje rokem 2011.
U novějších smluv tedy klesne státní příspěvek za rok 2011 o třetinu, ale lze soudit, že i jeho výše až 2000 korun za rok může být pro řadu klientů ještě atraktivní.

Poslední zářijový den je nejzazší šancí pro většinu klientů stavebních spořitelen, kteří mají uzavřenou smlouvu s "úrokovým bonusem", aby se vyhnuli placení nově připravované 15 procentní daně z úroků. Tu navrhuje zavést ministr financí Miroslav Kalousek již od Nového roku, takže jí zdaní úroky, které spořitelny v lednu klientům připíší.

Vzhledem k rozložení politických sil ve sněmovně je totiž velmi pravděpodobné, že daň bude zavedena. Vzhledem k tříměsíční výpovědní lhůtě, tak klienti mají poslední šanci, jak se dani vyhnout.

Podstatou úrokového bonusu je, že pokud klient nečerpá úvěr a splní další podmínky po ukončení spoření mu spořitelna připíše bonus ve výši 50 procent dosud připsaných úroků. Místo 3 procent zhodnocení by tak klient vydělal 4,5 procent.

Není pozdě?

Jedinou možností, jak se 15 procentní dani vyhnout, je vypovědět smlouvu o stavebním spoření tak, aby byl úrokový bonus připsán ještě v letošním roce. Vzhledem k standardní tříměsíční výpovědní lhůtě je to u většiny ústavů právě dnes, 30. září. Také ale již může být pozdě.

"Pokud podá standardní tříměsíční výpověď, bude mu připsáno začátkem ledna 2011," řekla Hana Vaněčková z Modré pyramidy. K dotazu, kdy měl klient podat výpověď, aby byl bonus připsán do konce roku, dodala: "Při standardní tříměsíční výpovědi tak měl učinit do 31. srpna 2010."

To by se samozřejmě týkalo klientů, kteří spoří šest a více let, které podmiňují získání státního příspěvku. Předčasná výpověď by mohla znamenat, že klient o státní podporu zpětně přijde.

"Pokud nyní klienti s bonusovými smlouvami vypoví smlouvu o stavebním spoření, riskují, že sami sebe zbytečně připraví o výhody vyplývající z těchto smluv, protože plánovaná vládní opatření jsou zatím ve fázi návrhu a v průběhu legislativního procesu může dojít ke změnám."

Úrokové bonusy se týkají především starších smluv a nenabízely jej všechny stavební spořitelny.

Podle šéfredaktora serveru Hypoindex.cz Petra Zámečníka je rozhodování o výpovědi stavebního spoření v této situaci složité. "I v případě, že vám spořitelna připsání úrokového bonusu do 31. prosince 2010 přislíbí, rozhodující bude, zda je na účet stavebního spoření skutečně připíše..." píše Zámečník.

O jakou částku přibližně může klient kvůli zdanění přijít?

Připsané úroky se pravděpodobně od Nového roku budou danit sazbou daně z příjmů ve výši 15 %. V případě, že si klient uzavřel stavební spoření v roce 2003 a spořil od roku 2004 (tj. aktuálně 6 let), při základní 3% úrokové sazbě by získal na úrocích z vkladů cca 12 tis. Kč a na úrocích ze státního příspěvku cca 3 tis. Kč (přesná výše úroků závisí na termínu vložení ročního vkladu, připsání státního příspěvku a připsání úroku). Z těchto 15 tis. Kč představuje úrokový bonus ve výši 50 % částku 7 500 Kč. Pokud by byl úrokový bonus připsán až v příštím roce (a později), činila by daň z něj 1 125 Kč.

 

Další otázky a odpovědi okolo stavebního spoření

Mám zrušit starou smlouvu, na které mám 200 tisíc, už na ni nespořím a od spořitelny mám úrok 4 %?

Bude to pro vás stále dost výhodná spořicí smlouva, kterou aktuálně v bankách nezískáte. Na místo ročního úroku 8 tisíc korun, byste dostával 6,8 tisíce korun ročně. Vyšší srovnatelné konzervativní zhodnocení nyní najdete jen v některých družstevních záložnách za úrok cca 5 % ročně. Jde ale o vklad na dva roky, zatímco ve vašem případě máte peníze k dispozici poměrně rychle, do tří měsíců po výpovědní lhůtě.

Přijdu o příspěvek, když předčasně vypovím smlouvu kvůli změně podmínek?

Bohužel ano, právo na výplatu státního příspěvku máte až po splnění zákonné šestileté podmínky spoření. S žalobou na porušení smluvních povinností byste podle právníků neuspěl

Chci ukončit smlouvu o spoření. Jak to mám udělat, abych na tom ještě vydělal?

Když ještě do konce letošního roku vložíte 20 tisíc, respektive 18 tisíc korun, získáte nárok na státní příspěvek za letošní rok ve výši 50 procent, který vám bude vyplacen v dubnu 2011. A když v lednu 2011 vložíte celoroční vklad, počkáte pár dnů, až se vám připíše na účet, a pak teprve smlouvu ukončíte, pak dostanete i státní příspěvek za tento rok. Přijde vám dodatečně v roce 2012.

Stát má začít zdaňovat úroky ze stavebního spoření. Zdaní se mi všechny dosud připsané úroky. A to i ty z minulých let?

Návrh počítá se zdaněním úroků, které začnou klientům stavebních spořitelen nabíhat od 1. ledna 2011. Zpětně se už připsané úroky danit nemají. Má se ale zdanit část úroků z bonusových smluv, které se připisují až po ukončení smlouvy.

Hrozí mi, že přijdu o připsané státní příspěvky, které mám ve výši 4500 korun?

Návrh legislativní změny nepočítá se zpětným zdaněním nebo snížením připsaných příspěvků. Státní příspěvek za rok 2010 bude zdaněn padesátiprocentní daní. Ve vašem případě tedy bude 2250 Kč. Státní příspěvek za rok 2011 a v dalších letech má činit 2 tisíce korun ročně pro všechny existující i nově založené smlouvy..