Americká pojišťovna American International Group (AIG) se s americkou vládou dohodla na podmínkách, za kterých postupně splatí státní pomoc přijatou v roce 2008. Vláda tehdy pojišťovnu zachránila před bankrotem a celkem do ní napumpovala 182,3 miliardy dolarů (asi 3,3 bilionu Kč). Daňovým poplatníkům se zřejmě vrátí všechny peníze, které vláda na záchranu ústavu použila.

Plán předpokládá, že AIG státní pomoc splatí do konce prvního čtvrtletí příštího roku, a pak přestane i čerpat úvěrovou linku, kterou má otevřenou u Federální rezervní banky v New Yorku. Následně převede prioritní akcie, které drží ministerstvo financí a jejichž hodnota činí 49,1 miliardy dolarů (asi 885 miliard Kč) na běžné kmenové akcie.

Podrobnosti plánu podle agentury Reuters dohodlo vedení AIG se zástupci vlády ve středu. Za své prioritní akcie ministerstvo podle dohodnutých podmínek získá zhruba 1,66 miliardy kmenových akcií, čímž se zvýší jeho podíl z nynějších 80 na 92,1 procenta. Později začne ministerstvo získané akcie postupně rozprodávat na volném trhu.

Stanovený postup je pro americkou vládu velmi důležitý. V neděli totiž končí platnost podpůrného programu TARP (Troubled Asset Relief Program), který vznikl před dvěma lety právě proto, aby v USA pomohl stabilizovat finanční sektor. Ten se po pádu banky Lehman Brothers ocitl v ohrožení. Na začátek listopadu je pak stanoven termín voleb do Kongresu.