Česká republika a Slovensko chtějí automatické sankce pro země EU porušující rozpočtová pravidla Evropské unie. Shodují se také v tom, že by EU měla změnit kritéria pro posuzování deficitu rozpočtů tak, aby byla objektivní. Hodnocení národních rozpočtů by podle obou zemí mělo zohlednit náklady na penzijní reformu. Po pondělním jednání s premiérem Petrem Nečasem to novinářům řekla slovenská premiérka Iveta Radičová.

Nečas i Radičová nicméně zdůraznili, že slovenský a český pohled na nová rozpočtová pravidla EU se částečně liší kvůli tomu, že Slovensko je na rozdíl od ČR členem eurozóny.

"Shoda je v tom, že má být vytvořený systém sankcí pro země, které nedodržují pakt stability, a shoda je v tom, že jestli má být funkční, tak musí tento systém být automatický, a ne uplatňovaný případ od případu, protože by to mohlo vytvářet nerovné podmínky při vyhodnocování," řekla Radičová.

Nečas upozornil na to, že v některých detailech se pozice ČR a Slovenska liší. "Ta logika spočívá v tom, že Slovensko je členskou zemí eurozóny, Česká republika nikoliv, po Slovenské republice se chce, aby něco platila, po České republice ne," řekl.

Evropská komise přišla s návrhy na zpřísnění sankcí za porušení rozpočtových pravidel koncem září. Některé členské země se k nim ale staví rezervovaně. Lídři členských zemí se tématem budou zabývat na říjnové Evropské radě, v Lucemburku dnes o sankcích za porušení unijních rozpočtových pravidel jednají ministři financí a hospodářství zemí eurozóny.

Právě nové "rozpočtové procedury" EU byly podle Nečase hlavním tématem dnešního setkání s Radičovou. Hovořili prý také o jaderné energetice, uvedl bez dalšího upřesnění. V rámci debaty o energetice mohl Nečas s Radičovou probrat například i kandidaturu expremiéra Mirka Topolánka na post šéfa Mezinárodní energetické agentury (IEA) při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Radičová je v pondělí v ČR na oficiální pracovní návštěvě. Setkala se také s prezidentem Václavem Klausem a v programu měla i schůzku s předsedy obou komor českého parlamentu. Nečas s Radičovou se setkali už v červenci v Bratislavě. Oběma politikům bývalé federace se po letošních parlamentních volbách podařilo sestavit středopravou vládu a chystají rozpočtové škrty. Vztahy mezi oběma zeměmi i svými vládami označují za nadstandardní.

"Potvrdila se velká politická názorová blízkost obou našich zemí ale i vlád," řekl po dnešním setkání Nečas. Radičová uvedla, že jsou často v neformálním kontaktu. Mezi čtyřma očima prý dnes probírali hlavně situaci okolo přípravy státního rozpočtu a schvalování souvisejících škrtů. "My se máme vzájemně v mobilním telefonu ještě dříve, než jsme se stali předsedy vlád a volali jsme si před tím, takže v tom pokračujeme," poznamenal Nečas.