Vláda ve středu schválila vydání státních dluhopisů za 148,2 miliardy korun na úhradu většiny loňského schodku státního rozpočtu. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Petr Nečas. Ministerstvo financí chce, aby poslanci zákon schválili hned v prvním čtení. Dluhopisy by měly mít podle návrhu splatnost až 50 let.

Usnesením vlády z dubna 2010 bylo rozhodnuto o vydání státních dluhopisů ve výši 185,8 miliardy korun. Již dříve byl schválen zákon, který umožňuje vydat na krytí loňského schodku dluhopisy za necelých 37,7 miliardy korun. "Navrhuje se tedy, aby Poslanecká sněmovna schválila zákon o státním dluhopisovém programu v objemu 148,16 miliardy Kč, který právně zabezpečí dosud neošetřené krytí schodku státního rozpočtu," uvedlo MF.

Hospodaření státu loni skončilo ve schodku 192,4 miliardy korun, přičemž původní zákon o státním rozpočtu na rok 2009 počítal se schodkem 38,1 miliardy korun. Plánovaný deficit byl pak během roku navýšen na 52,2 miliardy korun.

Hlavním důvodem předložení návrhu zákona je podle MF snaha vyhnout se refinančnímu riziku. "Je zřejmé, že pokud by podíl krytí krátkodobými dluhopisy byl vysoký, v případě poruchy na finančním trhu by stát byl vystaven značnému riziku, kdy trh nebude akceptovat refinancování státními pokladničními poukázkami v potřebném objemu, a tak stát nebude schopen dostát svým závazkům," uvádí materiál.

Státní dluh České republiky se v loňském roce zvýšil o téměř 179 miliard na 1,178 bilionu korun. Ke konci letošního září se dluh zvýšil na 1,385 bilionu korun.

Vláda schválila novelu daňového řádu napravující technické chyby

Vláda dnes schválila návrh novely zákona o daňovém řádu, který napravuje technické nedostatky schváleného daňového řádu. Ty by totiž mohly nepříznivě ovlivnit výběr daní státem. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Petr Nečas. Vláda chce požádat Poslaneckou sněmovnu o schválení zákona již v prvním čtení.

Návrh byl kritizován bezpečnostními složkami, které chtěly v rámci této novely získat možnost nahlížet do daňových přiznání. "Vláda se shodla, že tato problematika bude vyřešena co nejrychleji tak, aby případné změny vstoupily v platnost nejpozději 1. dubna příštího roku," uvedl premiér.

Policisté a tajné služby přijdou o pravomoc prolamovat daňové tajemství od počátku příštího roku s tím, jak začne platit daňový řád. Ten nahrazuje dosavadní zákon o správě daní a poplatků. Podle MF je otázka prolomení mlčenlivosti politicky citlivé téma, a jelikož vláda žádá o schválení již v prvním čtení, nechtěla novelu zákona měnit.

V současné době smějí daňové tajemství prolamovat předem určení policisté ze speciálních útvarů, kteří tak mohou během svého šetření získávat citlivé informace z daňových přiznání. Podle daňového řádu, který začne platit na začátku roku, bude mít tuto pravomoc až státní zástupce v případě oficiálně zahájeného vyšetřování.