Co je ČEZ

7,6 miliardy korun
tolik stálo zbiží, které se letos ukradlo v českých obchodech

To je
1,40 % z celkových prodejů

Loni to bylo
1,47 % z celkových prodejů

Když nedávno v pražské prodejně řetězce Billa nakázala ochranka obchodu otevřít zákazníkovi tašku, nevěřila svým očím. Dotyčný si chtěl bez placení odnést několik stovek čokolád. Na dotaz, co s tolika cukrovinkami plánuje udělat, odpověděl, že je prodává v nedaleké tržnici.

Podobných případů objeví tuzemští obchodníci denně stovky. V Česku se totiž spolu s pobaltskými státy krade v obchodech nejvíce z celé Evropy. Tvrdí to alespoň britská studie Global Retail Theft Barometer, která porovnávala ztráty více než tisícovky firem z dvaačtyřiceti zemí světa. V období od loňského července do letošního června zmizelo z regálů českých obchodů zboží téměř za osm miliard korun. To je 1,4 procenta z hodnoty veškerého prodaného zboží.

Na částce se však z třetiny podílí kriminální chování zaměstnanců řetězců, další zboží "zmizí" kvůli chybám v evidenci. Ačkoli jsou ztráty o sedm desetin procenta menší než vloni, zloději používají stále důmyslnější metody.

Zboží označené ochrannými čipy například s oblibou ukládají do alobalem vystlaných tašek, které při průchodu ochranným rámem nespustí alarm. Při krádežích oblečení převážně čip vystřihnou a zboží pak prodají se slevou dál. Někdy si pachatelé lepí zboží izolepou přímo na tělo.

Originalitou oplývají i výmluvy dopadených pachatelů či jejich snahy situaci zahladit. "Nedávno chycená zákaznice nás prosila, ať nevoláme policii, že zboží zaplatí. Jako záruku, že se vrátí, nechala v prodejně kočárek s dítětem. A opravdu se s penězi vrátila," vzpomíná mluvčí sítě knihkupectví Kanzelsberger Zdeněk Fekar a dodává: "Stále častěji se přitom lidé odvolávají na své známosti u policie a doufají, že krádež nebudeme řešit."

V hitparádě nejvíce kradeného sortimentu figurují drobná elektronika, kosmetika, šperky, videohry či dévédéčka. Podle průzkumu provedeného společností však nejsou výjimkou ani balení masa na grilování či exotických sýrů. "Nejčastěji dojde k odcizení menších věcí, které lze jednoduše schovat do kapsy - alkohol, cigarety či žvýkačky," popisuje Eva Karasová, mluvčí sítě obchodů Tesco.

Loni se podařilo evropským obchodníkům přistihnout při činu 3,4 milionu zlodějů. Poprvé po třech letech se podle průzkumu také zvýšily výdaje firem na prevenci krádeží, které loni činily celosvětově 26,8 miliardy dolarů. Stoupá také objem zboží, které je chráněno proti odcizení. Kolem 75 procent padesáti nejčastěji kradených věcí má nějaký typ ochrany.

V Evropě se podle průzkumu nejméně krade ve Švýcarsku a Německu. Kromě Česka a Pobaltí jsou zloději nejvíce činní v Maďarsku či Belgii. Do průzkumu nebyly zahrnuty země z Balkánu. Nejvíce na světě se krade v Indii.