Konec deregulace nájmů

od ledna 2011

týká se asi 400 tisíc domácností v krajských městech Ostrava a Ústí nad Labem a ve všech ostatních obcích v Česku vyjma obcí Středočeského kraje s počtem obyvatel vyšším než 9999.

od ledna 2013

Dotkne se zbývající části Česka – Prahy, 10 krajských měst a obcí Středočeského kraje s počtem obyvatel vyšším než 9999.

Pravidla stanovení nových nájmů jsou na světě, vláda schválila návrh novely občanského zákoníku, která řeší, jak postupovat při určení nájmů po jejich deregulaci. Jenže s návrhem nejsou spokojeni ani majitelé bytů, ani nájemníci. Podle Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) zůstalo nájemcům více práv než majitelům bytů.

"To, co novela obsahuje, je krok správným směrem, ale nedostatečný. Například nájemce může smlouvu ukončit, kdykoliv si zamane, kdežto pronajímatel jen tehdy, když se nájemce závažně proviní. Pokud majitel pronajatý byt potřebuje, třeba pro přestavbu, přetrvává i socialistická povinnost zajistit nájemci náhradní bydlení," řekl HN Tomislav Šimeček, předseda OSMD.

Také podle Milana Taraby, předsedy Sdružení nájemníků České republiky, není úprava ideální. Hlavním nedostatkem deregulace je podle něho nedostatečná příprava.

"Ukončení regulace není legislativně dobře připraveno, chybí například zákon o místně obvyklém nájemném. Ten funguje v Německu či v Rakousku, kde nájemné osciluje 20 procent kolem zákonem určené taxy," uvedl Taraba.

Majitelé zahájili zdražování

Deregulace se od 1. ledna příštího roku týká 450 tisíc bytů v Ostravě, Ústí nad Labem a v menších městech, a to ze 750 tisíc bytů v zemi, v nichž stát nájemné určuje. V Praze a zbývajících krajských městech skončí regulace nájemného v roce 2012. Podle Šimečka to je pozdě.

"Soud pro lidská práva ve Štrasburku příští rok rozhodne, zda majitelům bytů Česko zaplatí ztráty z rozdílu mezi regulovaným a tržním nájmem. Každý rok 21 miliard korun od roku 1992. Čím déle regulace potrvá, tím bude suma vyšší. Soud zatím vždy rozhodl ve prospěch majitelů, ať to bylo v případě Malty, nebo Polska," řekl Šimeček.

Dva největší privátní majitelé nájemních bytů v Česku, společnosti RPG Byty a skupina CPI Group, již zveřejnili postup, jakým budou nájemné zvyšovat. "Naše představa je, že bychom plného tržního nájmu, který se například v Litvínově pohybuje okolo 70 korun za čtvereční metr, dosáhli do tří let," uvedl Zdeněk Havelka, generální ředitel CPI Group.

Do roku 2014 chce dosáhnout konečné výše nájemného v rozmezí 40 až 70 korun za čtvereční metr ve svých 44 tisících bytech i ostravská firma RPG Byty. Seniorům chce firma zdražení o 310 až 465 korun měsíčně zmírnit pro příští rok měsíčním příspěvkem 500 korun.

Rozhodnou soudní znalci

Nová úprava zákoníku má například pomoci řešit soudní spory o určení nájemného po ukončení jeho regulace. Soud by měl při rozhodování vycházet z takzvaného místně obvyklého nájemného. To určí soudní znalec.

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jako vodítko pro soudce mapy místně obvyklého nájemného. K dispozici mají být začátkem února 2011. Není jasné, zda se toto průměrné nájemné bude počítat jen z tržních nájmů, nebo se započítají i dosud regulované činže. V některých lokalitách, například v Litvínově, je tak málo tržních transakcí, že podle nich nelze nájemné určit.

"Výše nájemného je největší problém. Abychom omezili soudní spory, máme pro nájemníky dopis, kterým sami navrhnou zvýšení o inflaci do doby, než vláda připraví prováděcí předpis," uvedl Taraba. Přesto se očekává množství soudních sporů o nájemné.

"Pokud se s nájemníky nedohodneme, podáme začátkem roku tisíce žalob," řekla mluvčí CPI Group Michaela Winklerová. S tisícovkami soudních sporů počítá i Pavel Klimeš, ředitel rezidenčního portfolia společnosti RPG Byty v Ostravě.

Jak reagují na deregualci největší hráči na trhu

Zdroj: ČSÚ, CPI Group, RPG Real Estatete