Západoevropské akcie se v pátek po čtvrtečním přechodném růstu vrátily k poklesu. Dolů je opět táhly především obavy z rozšíření dluhové krize na periferii eurozóny. Pod silným tlakem je teď Portugalsko, které ale odmítá, že by bylo nuceno žádat o finanční pomoc, jako to udělalo Řecko a Irsko.

Panevropský index FTSEurofirst 300 oslabil o 6,15 bodu a den uzavřel poklesem v rozsahu 0,56 procenta na hodnotě 1086,65 bodu. Smazal tak celý čtvrteční zisk a vrátil se zhruba na úroveň z poloviny týdne.

Nejvýrazněji znovu klesaly akcie bank, které čelí největšímu tlaku. Kurz akcií španělského ústavu Banco Santander, což je zároveň největší banka v eurozóně, klesl o 3,7 procenta na 7,53 eura, zatímco v září byl nad deseti eury.

Obavy v Portugalsku

Portugalsko v pátek dementovalo zprávu německého listu Financial Times Deutschland, podle které většina řebuzemí eurozóny spolu s Evropskou centrální bankou přesvědčují portugalskou vládu, aby požádala o finanční pomoc. Mělo to být mimo jiné z toho důvodu, aby se do potíží nedostalo i Španělsko. Na jeho záchranu už by totiž stabilizační fond eurozóny nemusel stačit.

"Lidé mají o Portugalsko obavy. Pokud se o nadcházejícím víkendu nenajde pro Portugalsko řešení, budeme mít problém," podotkl analytik společnosti Ruland Research ve Frankfurtu Heino Ruland.

Vysoké ztráty měly akcie bank i v jiných zemích eurozóny. Například akcie francouzské banky BNP Paribas odepsaly 2,18 procenta na 48,74 eura, britská Lloyds Banking Group odepsala 4,40 procenta na 62,14 pence. Vzhůru se naopak vydaly akcie irských ústavů Bank of Ireland, stejně jako Allied Irish Banks.

 

 

Částečně se na trh vrátila důvěra krátce po poledni, kdy portugalský parlament schválil rozpočet na příští rok. Lisabon hodlá podpořit hospodářský růst a tvrdí, že má šanci dostat rozpočtový deficit na jednu z nejnižších úrovní v Evropě. Díky tomu klesl úrokový výnos portugalských dluhopisů.