Mezinárodní ratingová agentura Fitch snížila hodnocení schopnosti Irska splácet státní závazky o tři příčky na stupeň BBB+. Fitch ve čtvrtek o snížení irského ratingu rozhodla i přesto, že země dostala minulý měsíc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu příslib finanční pomoci v sumě 85 miliard eur (asi 2,1 bilionu Kč).

Fitch svůj krok zdůvodnila dodatečnými rozpočtovými náklady na podporu a restrukturalizaci bank a slabšími vyhlídkami ekonomiky.

"Rozsah a tempo zhoršení veřejných financí a trvající fiskální a makroekonomická rizika vycházející z bankovního sektoru znamenají, že úvěrový profil irského státu už neodpovídá vysokému investičnímu ratingu," uvedla agentura.

Fitch připustila, že Irsko v podobě příslibu nouzového financování od EU a MMF získalo relativní finanční bezpečí. Nic to však nemění na ztrátě přístupu vlády a bank k úvěrům na finančních trzích a na nejistém výhledu ekonomiky.

Irsko se dostalo do dluhové krize kvůli neomezené garanci, kterou vláda před dvěma lety poskytla na závazky domácích bank. V roce 2008 v Irsku splaskla bublina realitního trhu, kam irské banky investovaly většinu svých aktiv a nyní jim z toho zůstaly obrovské ztráty. Kvůli krytí bankovních dluhů letos dosáhne rozpočtový deficit Irska téměř třetiny ročního výkonu ekonomiky a obavy z insolventnosti zvedly úroky z irských vládních dluhopisů na nesnesitelně vysoké úrovně.

Irsko na příští rok drasticky seškrtalo své rozpočtové výdaje. Jen tak může splnit podmínky, za nichž dostane peníze ze "záchranného balíku".

"Učinili jsme první krok k tomu, abychom se postupně postavili na vlastní nohy," prohlašuje irský ministr financí Brian Lenihan.

Irsko, jehož ekonomika v období 2008–2010 klesla o 11 procent, tvrdě seškrtalo výdaje už počtvrté od října 2008. Co taková "dieta" asi udělá s jeho ekonomikou?

Nezávislí experti to vidí černě. Bude-li země čerpat celý "balík", pak při roční sazbě 5,8 procenta jen na úrocích do roku 2014 zaplatí 8,5 miliardy eur, spočítal irský ekonom David McWilliams. Jak dodává, je jenom otázkou času, kdy Irsko vyhlásí státní bankrot.

Barry Eichengreen z Kalifornské univerzity v Berkeley doporučuje restrukturalizaci dluhu tak, aby se věřitelům z každého eura splatilo 20 centů.

"Evropa by tak dokázala, že skutečně stojí na irské straně," míní Eichengreen. Profesor Kevin O'Rourke z dublinské Trinity College jde ještě dál. "Inspirujme se Islandem, kde lidé v referendu rozhodli, že se zahraničním věřitelům nic splácet nebude," říká O'Rourke, podle kterého řešení irských problémů vyžaduje "radikální přístup".