Čína je připravená pomoci zemím eurozóny k ekonomickému ozdravení a podpoří záchranný balík Mezinárodního měnového fondu, prohlásil ve čtvrtek mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Eurozóna je jednou z nejdůležitějších oblastí pro čínské devizové investice, uvedl mluvčí Jiang Yu na pravidelné tiskové konferenci v Pekingu. Informovala o tom agentura Reuters.

Tato prohlášení přitom přicházejí den poté, co portugalský deník Jornal de Negocios uvedl, že Čína nakoupí portugalské dluhopisy v hodnotě 4 až 5 miliard euro, aby ulevila tlaku finančních trhů.

Čína má zájem na "koordinované akci", která by pomohla finančně stabilizovat Evropu, napsal ve středu deník Financial Times. Nejmenovanému vysokému evropskému představiteli to podle listu řekl čínský vicepremiér Wang Qishan.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao v listopadu na návštěvě Lisabonu slíbil, že Čína Portugalsku pomůže s dopady finanční krize. Neslíbil tehdy však přímo, že bude kupovat portugalské dluhopisy, jako to v říjnu nabídl Řecku. Peking tehdy uzavřel s Řeckem řadu dohod o investicích, především do dopravní infrastruktury a přístavů. Podle analytiků by Čína ráda v Řecku vybudovala strategický bod pro své obchody v jihovýchodní Evropě.

"Aby to mělo nějaký citelný efekt na negativní nálady trhu, musela by Čína nakoupit mnohem víc, než za pět miliard euro," řekl analytik CMC Markets Michael Hewston britskému deníku Daily Mail.

Rychlý růst čínské ekonomiky jí podle nedávné studie dává šanci do dvou let předehnat světovou jedničku Spojené státy, píše Daily Mail. Podle jiných odhadů si Čína na prvenství počká možná deset let, navíc zatím navíc nedala jasně najevo, že by chtěla převzít odpovědnost za vůdčí roli ve světové ekonomice.

Poslední prohlášení ale mohou naznačovat jistý průlom.

Podle analytiků má stále USA před Čínou technologický náskok. Čínu a USA také dělí propastný rozdíl při srovnání HDP na obyvatele. Podle poslední studie Mezinárodního měnového fondu činil v roce 2009 v USA 46 tisíc dolarů na obyvatele, zatímco v Číně pouhé 4 tisíce dolarů na osobu.

Ratingová agentura Fitch snížila úvěrový rating Portugalska

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings dnes snížila úvěrový rating Portugalska o jeden stupeň na A+ z AA. Výhled ratingu je negativní, což znamená, že je možné další zhoršení. Portugalsko je podle agentury AP považováno za dalšího potenciálního uchazeče o pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Tu již letos získaly Řecko a Irsko.

Agentura Fitch svůj krok zdůvodnila pomalým poklesem deficitu běžného účtu portugalské platební bilance a obtížnějším finančním prostředím pro portugalské banky i vládu. Upozornila rovněž, že rozpočtový cíl portugalské vlády pro příští rok je mimořádně náročný. Dodala, že v příštím roce očekává v Portugalsku hospodářskou recesi.