Na finanční poradce se v následujících dvou letech chystá série omezení, která mají tuto profesi kultivovat. Vláda minulý týden přijala další z nich. Jde o návrh České národní banky zvednout poplatek za registraci běžného pojišťovacího zprostředkovatele z dvou na deset tisíc korun.

Návrh má sjednotit poplatek s pojišťovacími makléři. Stojí za ním ale i snaha omezit rychlý přírůstek zprostředkovatelů, kterých je dnes už téměř 130 tisíc. Tuto činnost dnes může vykonávat prakticky kdokoli a centrální banka eviduje zvýšený počet stížností, že poradce špatně informoval klienta.

Bude chybět mladá krev?

Pojišťovnám ani zprostředkovatelům se ale návrh nelíbí. "Toto není opatření, které vyčistí trh od podvodníků a nekalého jednání. Naopak, blokuje vstup do odvětví novým lidem, například studentům," míní Tomáš Síkora z České asociace pojišťoven. Ostatní chystaná opatření ale podle něj pojišťovny spíš vítají.

Trhu mají pomoci především nové kontroly ČNB "v terénu". Od začátku roku je provádějí pracovníci regionálních poboček, kteří zjišťují, jakým způsobem poradci produkty nabízejí a zda s každým klientem sepisují investiční dotazník. Připravuje se rovněž zákon, který má centrální bance usnadnit pokutování za neetické jednání.

Velkou úpravu pravidel pro všechny poradce chystá ministerstvo financí. Chce rozdělit zprostředkovatele podle typu nabízených produktů a stanovit požadavky na odbornost. Prokážou ji složením zkoušky a dokladem o dosažení středoškolského vzdělání, případně o praxi. "O požadavku na praxi se zatím uvažuje jen u pojišťovacích makléřů," řekl Dušan Hradil z ministerstva. Zprostředkovatel také zřejmě bude muset lépe informovat zákazníka o produktu. MF chce do návrhu zapracovat další změny, o kterých se uvažuje v Evropské komisi.

Podvodníkům vyhlásily boj i banky a pojišťovny. Pojišťovny se chystají založit "černou listinu", na níž se objeví poradci, kteří sjednávají životní pojistky jen kvůli získání několikatisícové provize, často s nastrčenými klienty. Pokud klient pojišťovně neplatí sjednané pojistné, měl by poradce většinu inkasované provize vrátit, což ale řada z nich úmyslně nedělá. Než se na to přijde, vydělají u jedné pojišťovny statisíce, pak stačí jen přejít k jiné. Poradci dnes pojišťovnám na provizích dluží už 1,3 miliardy korun. Data o podvodnících by si pojišťovny mohly začít vyměňovat koncem roku. Podobný registr chystají i banky, které ale předtím musí prosadit změnu zákona.

Pomoc penzijní reformě

Tlak na vyčištění trhu od nekalých praktik zesílil i kvůli chystané penzijní reformě. Podle některých návrhů totiž budou poradci lidem radit při výběru penzijních fondů. I když některá pravidla zřejmě nepůjde zavést před spuštěním reformy. Třeba na složení zkoušek budou muset poradci dostat dostatečnou lhůtu. Zatím se neví, jaké místo budou poradci v reformovaném systému penzí zaujímat. "Tyto parametry musíme dořešit," řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

Vláda se bude snažit zabránit, aby z částky, kterou budou lidé odvádět do fondů, ukrajovaly velkou část provize vyplácené zprostředkovatelům za nalákání klientů. To se stalo třeba na Slovensku, kde provize za smlouvu narostla na 300 eur (asi 7300 korun). Podle experta na penze Vladimíra Bezděka by se tomu dalo zabránit, kdyby fondy provize nevyplácely předem, ale až zpětně. Jejich výše by se stanovovala podle uložené částky klienta.